The Guardian (guardian.co.uk), The Times (thetimes.co.uk)
28 éve látogatott pápa Nagy-Britanniába. Azonban míg a világszerte népszerű II. János Pált szinte általános ünneplés fogadta 1982-ben, az egyház botrányaival küzdő XVI. Benedeknek jóval nehezebb a dolga. Joseph Ratzinger megérkezett Edinburgh-be.
Benedek, aki kivételesen nem a meglátogatott ország nemzeti repülőtársaságával, hanem az olasz Alitaliával utazott Skóciába, már a gép fedélzetén interjút adott az őt az útjára elkísérő újságíróknak. A Szentatya különösen ellentmondásos témákat is érintett: az előre elkészített kérdésekre adott válaszok során minden eddiginél elítélőbben nyilatkozott az egyházat és a hívőket egyaránt megrázó molesztálási botrányokról. A katolikus egyház feje elmondta: „igazi sokként” érték a pedofil papokról szóló hírek. Ezek az emberek „betegek” – mondta –, akiket el kell különíteni a társadalom egészétől. „Nem hagyhatjuk, hogy fiatalok közelébe kerüljenek, hiszen a betegség megbénítja az akaratukat. Meg kell védeni őket önmaguktól” – mondta Benedek. A pápa eddig bűnösökként beszélt a molesztálókról, betegeknek azonban még sosem nevezte őket.
A Szentatya megdicsérte az angol és a walesi katolikus püspököket, amiért minden erejükkel a gondok megoldásán dolgoznak, ugyanakkor megfeddte az érintett vezetőket, mivel szerinte nem reagáltak kellő gyorsasággal, és nem voltak elég éberek. „Nehéz megérteni, hogyan lehetséges, hogy ez a perverzió így bevette magát a papi misszió köreibe – mondta. – Az egyház azonban most új őszinteséggel és alázatossággal vezekel.”
A pápa a landolás után II. Erzsébet királynővel találkozott a Holyrood-palotában. Itt szólalt meg először hivatalosan, a beszédben főként a hit fontosságát hangsúlyozta. „Gondolkozzunk el a 20. századi szélsőséges ateizmus történetén, és ne felejtsük el, hogy Isten, a hit és az erény sutba dobása egy megcsonkított emberkép kialakulásához vezetett” – mondta XVI. Benedek, majd arra kérte a „modern és multikulturális” Nagy-Britanniát, tartsa tiszteletben „azokat a hagyományos értékeket, melyeket az agresszív világiság már egyáltalán nem tisztel, de szinte meg sem tűr”.
XVI. Benedek ezután a skót Keith O’Brien bíborossal ebédelt. A skóciai katolikus egyház vezetője „büszkén” fogadta a Szentatyát. „A pápa csodálatosan barátságos ember, különleges nyugalmat és békét áraszt magából” – nyilatkozta a fogadás után O’Brien. Benedek és kísérete az ebéd után együtt imádkozott a bíborossal, majd délutáni pihenőt tartott.
Nagy-Britanniában csupán kilenc százalék a katolikusok aránya, a többség az anglikán egyház tagja hivatalosan. A The Guardianhez eljuttatott és a lap által tegnap megjelentetett levélben több mint ötven közszereplő tiltakozott a látogatás ellen, felsorolva a katolikus egyház és a Szentszék „bűneit”.
CNN (cnn.com)
Majdnem négyezer elpusztult madarat gyűjtöttek be az áprilisi olajkatasztrófa óta a Mexikói-öbölből. Az Egyesült Államok hal- és madárvédő szolgálata először tett közzé jelentést az április 20-i olajfúrótorony-robbanás óta bekövetkezett pusztulás mértékéről.
A szolgálat közleménye szerint összesen 4676 madarat gyűjtöttek be, ebből 3634 példánynak már csak a tetemét tudták elszállítani. 1226 állaton egyértelműen olajszennyezés nyomai látszottak. A katasztrófában leginkább érintett fajok a kacagó sirály (1591 példány), a pelikán (376) és az északi szula (182). A sérülten, de élve befogott madarakat különféle rehabilitációs központokba szállítják, ahol igyekeznek őket megtisztítani. Ha stabilizálódik az állapotuk, még hetekig etetik és figyelik őket, csak ezután engedik vissza az állatokat a vadonba általában olyan területen, ahol kicsi az esélye, hogy újra olajba botlanak.