Az Országos Választási Iroda internetes tájékoztató oldala, a www.valasztas.hu szerint péntek reggelig több mint 54 ezer jelöltet jelentettek be a választási bizottságoknál, ebből 34 ezren függetlenként indulnának.
Az önkormányzati választáson a polgármester- és képviselőjelölteknek a települések népességétől függően eltérő számú ajánlószelvényt kell összegyűjteniük. Budapesten például a főpolgármester-jelöltnek 28 150 érvényes ajánlás kell.
A megyei listák állításához is ajánlószelvényeket kell összegyűjteniük a jelölőszervezeteknek a megye települései (a megyei jogú várost ide nem értve) választópolgárainak legalább 1 százalékától. A megyei közgyűlés választásában a megyei jogú városok lakói nem vehetnek részt, mivel az önkormányzat ugyanazt a feladatot látja el, mint a megyei közgyűlés. Ezért ezekben a városokban nem szavaznak a megyei közgyűlés tagjaira, hanem csak polgármestert és képviselő-testületet választanak.
Péntek 16 óra
Az önkormányzati választáson induló jelölteket és a megyei listákat péntek 16 óráig lehet bejelenteni. (A fővárosi lista ebből a szempontból eltérően működik, mivel annak állításához a jelölőszervezeteknek nem kell ajánlásokat gyűjteniük. Fővárosi listát az a szervezet állíthat, amely legalább 12 fővárosi kerületben kompenzációs listát állított, a fővárosi lista bejelentési határideje szeptember 7. 16 óra.) Az ajánlószelvények gyűjtését a jelölőszervezeteknek és a független jelölteknek az adatvédelmi biztosnál is be kell jelenteniük.
A 8,2 millió választópolgár – attól függően, hol él – két vagy három ajánlószelvényt kapott. A tízezernél kevesebb, illetve tízezernél több lakosú településen voksolók az egyiken a polgármesterre (ez fehér színű szelvény), a másikon az önkormányzati képviselőre (ez sárga színcsíkkal jelölt), a harmadikon a megyei listára (piros színcsíkos) tehetnek ajánlást.
A megyei jogú városokban lakók két ajánlószelvényt kaptak, ezeken a polgármesterre és az önkormányzati képviselőre adhatnak ajánlást. A fővárosiak három ajánlószelvényt kaptak: az egyiken – a lakóhelyük szerint – kerületi polgármestert, a másikon a képviselő-testület egy tagját, míg a harmadikon főpolgármestert ajánlhatnak (ez utóbbi szelvényen zöld színcsík van).
A jelöltajánlás a választópolgár szabad elhatározásán alapszik, arra senki nem kötelezhető. A választási eljárási törvény kifejezetten tiltja, hogy bárki az ajánlásért cserébe bármilyen előnyt – például pénzt vagy ajándékot – ígérjen, illetve adjon, ez bűncselekménynek minősül.
(MTI)

"Elmentek ti a jó fenébe!" – Muri Enikő üzent a jobboldali érzelmű emberekre támadóknak