Október végén ismerteti Herman Van Rompuy, az európai uniós tagországok állam- és kormányfői tanácsának elnöke azt az átfogó javaslatcsomagot a tanáccsal, amelyet a tagországok pénzügyminisztereiből álló általa vezetett munkacsoport készített az EU-n belüli gazdasági együttműködés erősítésének lehetőségeiről.
Ezt Van Rompuy csütörtökön erősítette meg a kormányfői tanács brüsszeli találkozója után, és a tagállamok vezetői mindjárt üdvözölték is a szándékot a csúcsértekezletről kiadott zárónyilatkozatban.
Szintén üdvözölték azokat az eredményeket, amelyek a munkacsoport tevékenysége során már megszülettek, így például a tagországok költségvetésének előzetes egyeztetéséről született döntést és a "fenntarthatatlan versenyképességi különbségek és egyenlőtlenségek figyelését és időbeni korrigálását célzó makrofelügyeleti keretek kidolgozásában elért haladást".
Orbán Viktor magyar miniszterelnök sajtótájékoztatóján elmondta: ezen a találkozón jelentősen közeledtek egymáshoz a korábban nagyon eltérő álláspontok, "áthidalhatóvá váltak a különbségek". Így szerinte lehetséges az, hogy októberben megállapodás szülessen a költségvetési tervezetek előzetes uniós véleményezéséről, illetve a tervezett szankciós rendszerről, és kialakulhat az uniós gazdasági kormányzás, mint a gazdaságpolitikát formáló eszköz.
A szankciókat illetően a kormányfő elmondta: olyan álláspont körvonalazódik, hogy az euróövezet országainak és a közös pénz övezetén kívülieknek egyaránt ugyanazokkal a szankciókkal kell majd szembe nézniük, ha nem tartják be a közös, számszerűsített célkitűzéseket. Az euróövezeten kívüli ország tekintetében azonban ezek az intézkedések csak később – valószínűleg 2014-től – lépnének majd hatályba.
(MTI)

Országgyűlés: Megvannak az új alkotmánybírók