„Az a kérdés, milyen gyorsan tud alkalmazkodni a svájci ipar a frank erős árfolyamához, mert az így is marad” – mondta, rámutatva, hogy egyes gazdasági ágazatokat, főként az exportorientáltakat a többinél sokkal nagyobb mértékben veszélyezteti a frank erősödése. Más ágazatok viszont – elsősorban a banki vagyonkezelési üzletág – profitáltak a frank erősödéséből, mivel a biztonságot kereső befektetők nagy összegeket mozgatnak át az euróövezetből Svájcba.
Patrick Odier szerint a főként inflációs és deflációs kockázatokat figyelemmel kísérő svájci jegybank nem helyez előtérbe egyetlen gazdasági ágazatot sem monetáris politikai döntései mérlegelésekor. Rámutatott, hogy a jegybanknak csak korlátozott lehetőségek állnak rendelkezésére a frank erősödésének megfékezésére nyíltpiaci műveletekkel.
„A frank erősödésének megfékezésére szolgáló eszközök köre korlátozott, de azért vannak ilyenek” – mondta. „Meggyőződésem szerint a piac szinte minden esetben szisztematikusan ellene mozdul bárminek, amit egy jegybank valamely deviza mellett vagy ellen, nyíltan és nagy tételekben tesz” – hangsúlyozta ki a svájci bankárszövetség elnöke. „Nem lenne szabad eltúlozni a frank erősödésének negatív következményeit. Az erős franknak a gazdaságra gyakorolt általános hatását kell figyelembe venni, és bízni abban, hogy azok az ágazatok, amelyeket ez hátrányosan érint a lehető leghamarabb alkalmazkodnak hozzá.”
(MTI)

Orbán Viktor üzent Bukarestnek: csak egy feltétellel működne együtt az új román elnökkel