The New York Times (www.nytimes.com)
Hajléktalan jelölteket szerveztek be a republikánusok az arizonai Zöld Pártba. A konzervatívok a törpepárt erősítésével a demokratáktól igyekeznek szavazókat rabolni.
Alvin Greene, a dél-karolinai munka nélküli szenátorjelölt után újabb, talán még különösebb alakok tűntek fel az amerikai politikai életben – ezúttal bizonyíthatóan republikánus ihletésre. Benjamin Pearcy, a húszéves utcazenész mellett kártyás jövendőmondó és gyaloghintósofőr szállt be a Zöld Párt oldalán a helyi választási küzdelembe.
Mivel a kis párt erőforrások hiányában nem teheti meg, hogy minden egyes helyen jelöltet állítson, az önként jelentkezők könnyűszerrel megnyerik az ellenfél nélküli előválasztást, így tulajdonképpen a pártvezetés beleegyezése nélkül felkerülhetnek a szavazócédulákra. Így kerülhettek fel a Steve May republikánus ügynök által fellelkesített Mill Avenue-i hajléktalanok a Zöld Párt listájára. May elismeri, a jelöltek az ő tanácsát követve kezdtek politikai karrierbe, a manipulációt azonban tagadja.
A New York Times elkísérte a hajléktalanok kampány-főhadiszállásaként szolgáló helyi kávézóba a férfit, aki sorra kérdezte tőlük: „Komolyan gondolod, Ben?” „Hogy a p*csába ne?” – hangzott az egyértelmű felelet. Hasonlóan válaszolt Thomas Meadows, a színes kalapjairól ismert kártyás jövendőmondó, aki kevesebb mint egydolláros vagyonával az állami pénzügyminiszter tisztségéért száll harcba, és a csak Nagypapaként ismert hintóhajtó is valódinak tűnő lelkesedésnek adott hangot.
A valószínűtlen jelöltek már első nagygyűlésüket is megtartották: Ben Pearcy a hajléktalan lét nehézségeiről beszélt, és arról, hogy mindenki többet érdemel az utcai életnél. A helyi demokraták természetesen felháborodva fogadták May bábjainak színre lépését.
Paul Eckstein, a pártot képviselő ügyvéd „cinikus manipulációnak” nevezte az akciót, de Jackie Trasher, aki 2008-ban hasonló üzelmek után bukta el az újraválasztását, is „álnokságról” beszélt. „Ha ezek a jelöltek valóban komolyan részt akarnak venni a politikai folyamatban, lépjenek kapcsolatba a párttal, melynek színeiben indulnak. Az egész ügy bűzlik a csalástól.”
The Guardian (www.guardian.co.uk)
Károly herceg luxusvonaton utazgatva kívánja zöld életmódra nevelni alattvalóit. A trónörökös Skóciát, Angliát és Walest bejárva a „fenntarthatósági forradalmat magasztalja majd”.
Károly „Start” néven indított zöldkampányával, mely körülbelül évi kétmillióba fontba kerül majd, a környezettudatos életmódot kívánja népszerűsíteni, melyhez a biciklizés, a többször használható zsebkendők, a bioélelmiszerek ugyanúgy hozzátartoznak, mint a vonattal való közlekedés. A herceg nem akar senkit „kioktatni vagy megfélemlíteni”. Azt vallja, „akármilyen szörnyű következményei lehetnek a klímaváltozásnak, az sem megoldás, ha megszokott dolgaik elhagyására utasítjuk az embereket – ezt eleget hallottuk az elmúlt években”.
A hétfő délután útjára induló vonat királyi utasának megfelelő pompával gördült ki a glasgow-i vasútállomásról. A herceg lakosztálya dolgozószobát, méretes ebédlőt és fürdőszobát is tartalmaz, az unalmat pedig válogatott film-, zene- és játékgyűjtemény hivatott elűzni. Az egyhetesre tervezett kirándulás becslések szerint ötvenezer fontjába kerül az adófizetőknek. Ugyan a mozdonyt főzőzsírral működtetik, így a szén-dioxid-kibocsátást a nyolcadára sikerült csökkenteni, felmerül az elkerülhetetlen kérdés: valóban a luxusvonat a legmegfelelőbb eszköz a zöld életmód népszerűsítésére, különösen, hogy a királyi igények miatt a herceget és 13 útitársát nyolc kocsiba sikerült „bezsúfolni”?
„Nem hiszem, hogy sokakhoz eljut majd az üzenete – vélekedett a benzingőztől kísért indulást figyelő járókelő, Nicky Coles. – Károly a királyi család tagja. Ő megengedheti magának, hogy zölden éljen, de az átlagember nem. Csak megparancsolja a kertésznek, hogy ezután organikus zöldséget termesszen, mi azonban a szupermarketek választékára vagyunk utalva.”

Zivatar, felhőszakadás és lehűlés jön