Külföldiek hazánkban: jelentős az eltérés az uniós átlagtól

A 27 EU-országban a külföldi állampolgárságú lakosok átlagolt számaránya 6,4 százalékot tett ki 2009. január 1-jén – közölte az Eurostat, az unió statisztikai hivatala.

MNO
2010. 09. 13. 5:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eltérések azonban nagyon jelentősek az egyes országok között egyfelől abban a tekintetben, hogy az összes külföldi állampolgárságú lakos konkrétan hány százalék volt, másfelől aszerint is, hogy az országban élő külföldiek milyen arányban voltak valamely másik uniós ország, illetve unión kívüli ország állampolgárai. A közölt időpontban a 27 EU-országban összesen 31,9 millió külföldi állampolgár lakott – ez felel meg az unió összlakossága 6,4 százalékának –, és közülük 11,9 millió (vagyis 37 százalék) volt valamely másik EU-ország állampolgára. Az EU-n kívüli országokból érkezettek között is az európaiak voltak a legtöbben, szám szerint 7,2 millióan. Őket sorrendben a 4,9 millió afrikai követte, az ázsiaiak 4 millióan voltak.

Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában 0,1 és 0,3 százalék közötti, Szlovákiában kereken egyszázalékos volt a külföldi állampolgárságú lakosok számaránya. A skála túlsó szélén Luxemburg állt, ahol a lakosok 44 százaléka külföldi állampolgárságú volt. A luxemburgiak mögött jóval lemaradva következett Lettország (18 százalék), valamint Ciprus és Észtország (mindkettő 16 százalék). A két említett balti államban nyilvánvalóan az oroszok, Cipruson pedig a törökök adták a külföldi állampolgárságú lakosok zömét. Magas – 10 és 12 százalék közötti – volt még a külföldiek számaránya Spanyolországban, Írországban és Ausztriában.

Magyarország az alsó szegmensbe tartozott: a lakosok 1,9 százaléka volt külföldi állampolgárságú. A 186 400 külföldi állampolgárságú magyarországi lakos közül azonban 109 800 – tehát a többség – valamely másik EU-ország állampolgára volt, ez tehát eltér az uniós átlagtól, amely szerint a külföldiek közel kétharmada EU-n kívüli országból érkezett.

Az uniós országok közül a legnagyobb számban Romániából (2 millióan), Lengyelországból (1,5 millióan), Olaszországból (1,3 millióan), valamint Portugáliából (1 millióan) költöztek át valamely másik uniós országba. Az EU-n kívüli országok közül a legtöbben Törökországból (2,4 millióan), Marokkóból (1,8 millióan) és Albániából (1 millióan) érkeztek. A külföldi állampolgárságú lakosok átlagosan fiatalabbak, mint a helyi állampolgárok: „középéletkoruk” (median age) 34,3 év, szemben a helyiek 41,2 évével. A „középéletkor” nem azonos az átlagéletkorral: az az életkor, amely két egyenlő létszámú csoportra bontja a társadalmat, vagyis a középéletkornál idősebbek száma azonos a középéletkornál fiatalabbak számával.

A külföldiek viszonylag fiatalabb életkora minden EU-országban kimutatható, kivéve Észtországot, Lettországot és Lengyelországot. A legnagyobb eltérést Olaszországban mérték, ahol a bevándorlók középéletkora 32,3 év, míg az olaszoké 43,9 év. A 34,3 éves középéletkorú külföldi állampolgárságú lakosságon belül is különbség mutatkozik a valamely EU-országból átköltözöttek és az EU-n kívülről érkezettek között: előbbiek középéletkora 36,9 év, utóbbiaké 33 év.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.