Ugyanakkor a felvásárlási árak közel a duplájára emelkedtek, de ennek ellenére a megnövekedett növényvédelmi költségek miatt a termelők többsége veszteségesen fogja zárni az idei évet – közölte Varsányi Lajos. Mint elmondta: a sok eső, a párás idő kedvezett a gombabetegségeknek, ami fokozott növényvédő-szer használatot igényelt. Eközben a minőség sem kompenzálja a veszteségeket. Ugyanis, miközben már a szüret elején mértek magas, 18-19-es cukorfok tartalmat egyes ültetvényeken, más területeken gyenge a minőség. Összességében nem lehet kiváló évjáratról beszélni.
A megnövekedett felvásárlási ár is kevés
Közlése szerint: az elmúlt évek hektáronkénti 80 mázsás átlagtermésével szemben az idén mintegy 40 mázsás hektáronkénti átlag várható az 5500 hektáros Egri borvidéken. Ezzel párhuzamosan ugyan a tavalyi kilónkénti 30-40 forintról, mintegy 70 forintra emelkedtek a felvásárlási árak, de ez sem kompenzálja a termelők veszteségeit. Az évek óta tartó folyamat következtében egyre csökken a szőlőterület a csúcsot jelentő, néhány esztendővel ezelőtti, több mint 6 ezer hektárhoz képest.
Elviszik a szőlőt és a mustot
Az egri felvásárlókon kívül megjelentek a borvidéken az alföldi, illetve a szlovák és a cseh vevők is. Előbbiek inkább a szőlőt, utóbbiak többnyire a mustot keresik. Ez egyrészt jó a borvidék mintegy 6 ezer regisztrált termelőjének, Ugyanakkor, az „egyik szemük nevet a másik pedig sír”, mert az elszállított szőlőből és mustból nem egri bor készül – mondta Varsányi Lajos.
(MTI)

Ennyit keres egy mérnök Magyarországon