Júliusban, amikor a szakszervezetek meghirdették az általános sztrájkot a kormány munkaügyi reformja ellen, még a megkérdezetteknek a 15 százaléka mondta biztosra a részvételt. További 13 százalék most „valószínűnek” mondta részvételét. A megkérdezetteknek az 55 százaléka biztosra veszi, hogy nem szünteti be a munkát, további 18 százalék pedig azt felelte, hogy „valószínűleg” nem vesz részt a munkabeszüntetésben.
A megkérdezetteknek az 58 százaléka szerint indokolt az általános sztrájk, de csaknem ugyanannyian – 56 százalék – úgy gondolják, hogy a megmozdulás alkalmatlan és nem időszerű. A kormány intézkedése megkönnyítette az elbocsátásokat azzal, hogy csökkentette a kifizethető végkielégítéseket, másfelől ösztönözni véli a munkakeresést – és apasztani az államháztartás hiányát – a munkanélküli segély korlátozásával. Az El País kommentárja szerint azonban „az idő a kormánynak dolgozott, mert a munkaügyi reformrendelet már két hónapja érvényben van, és lehetetlen módosítani egy tüntetés következtében.”
A spanyol kormány június 16-án rendelettel léptette életbe az átalakítást, de rendeletét utána törvényjavaslatként a parlament elé terjesztette. A szöveg már túl van az első olvasaton és az illetékes bizottsági jóváhagyáson, és a jövő héten lesz róla a végszavazás. A vasárnap megjelent felmérés szerint a spanyoloknak az 58 százaléka úgy véli, hogy a jelenlegi, José Luis Rodriguez Zapatero vezette, szocialista párti kormányzat képtelen a válság megoldására, de 77 százalék úgy érzi, hogy a jobboldali ellenzék sem szerepelne jobban, ha kormányon lenne.
Az euróövezetben Spanyolországban a legnagyobb a munkanélküliség, és még növekszik. Az euróövezetben március óta változatlan, átlagosan 10 százalékos a munkanélküliség, de Spanyolországban a márciusi 19,5 százalék helyett júliusban már 20,3 százalékos volt az állástalanok aránya az EU statisztikai hivatalának utolsó összesítése szerint.
(MTI)

Kigyulladt egy társasház Budapesten, 25 embernek kellett elhagynia az otthonát