A MOSZ az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében hangsúlyozza: az informatikai multicégnél az egyik alkalmazott létrehozott egy szakszervezet, a Munkástanácsokhoz tartozó IMÉSZ – Informatikai Munkavállalók Érdekvédelmi Szakszervezete – új alapszervezetét. „Felvetették a vitás kérdéseket, például a kifizetetlen túlórák kérdését. A cégnek azonban kényelmetlenné vált a munkavállalói jogok gyakorlása, ezért szeptember 6-i dátummal, rendkívüli felmondással elbocsátotta a szakszervezet helyi ügyvivőjét, Pintért Gábort” – olvasható a közleményben.
A felmondás indoka a MOSZ közlése szerint az, hogy a cégnek nem tetszett Pintér Gábor szakszervezeti levelezésének hangvétele, szerintük sértette a cég jó hírét. A Munkástanácsok szerint az eset „jól példázza a multik magyarországi viselkedését”. Úgy vélik, szakmai indok hiányában „a multinak elegendő stiláris kifogásokkal előhozakodnia, saját etikai kódexére hivatkozva, hogy bárkit utcára tehessen”.
Közleményében a szakszervezet tapasztalatokra hivatkozva azt állítja: gyakori, hogy a külföldi munkáltató nem érzi kötelezőnek a magyar törvények betartását, a magyar munkavállalókat pedig gyarmatosító szemlélettel bennszülött, jogtalan páriáknak tekinti. Az elmúlt évek jogtiprásai világosan megmutatták: a XXI. század magyar jogharca a munkavállalói jogok szabad gyakorlásának kivívása lesz – fogalmaz a MOSZ.
(mti)

Sorstársa üzent Sallai Nórának, aki nem akar gyógyulni