Tévéostrom: kipakol az egykori főrendőr + Képriport

„Totálisan megdöbbentem” – mondta Bene László volt országos rendőrfőkapitány a 2002 és 2010 közötti jogsértéseket vizsgáló parlamenti albizottság pénteki ülésén arról, mit érzett, amikor értesült a Magyar Televízió székházánál történtekről.

MNO
2010. 09. 17. 8:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A volt főkapitány, aki 2006-ban az ostrom idején az Interpol brazíliai közgyűlésén vett részt, közölte: a székházostrom után kapott telefonon tájékoztatást Szabadfi Árpád akkori főkapitány-helyettestől a történtekről, és a hotel internetszobájában azonnal „rákeresett”. „Totálisan megdöbbentem” – nyilatkozott akkori érzéseiről, mivel – mint fogalmazott – elképzelhetetlennek tartotta, hogy Magyarországon ilyen megtörténhessen.

Az őszödi beszédről és annak tartalmáról a hazaúton értesült, a repülőtéren az egyik külügyi tisztviselő adta át neki az ezzel kapcsolatos újsághíreket. Külföldi útjáról szerda este ért haza két átszállással.

Megint Gyurcsány

Bene László volt országos rendőrfőkapitány szerint Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány olyan támogatást kapott Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől, hogy nem lehetett felelősségre vonni a 2006. őszi eseményekkel összefüggésben. Az albizottság pénteki ülésén szóba került egy 2006 novemberében készült jelentés, amely a BRFK vezetőjének büntetőjogi felelősségét firtatta. Bene közölte: ő nem emlékszik erre a jelentésre. Emlékeztetett rá: a 2006. október 23-i események után Gergényi Péter beadta a nyugdíjazási kérelmét, ezzel ő és az igazságügy-miniszter is egyetértett, azonban Gyurcsány Ferenc magához hívatta Gergényit, és felkérte, vonja vissza nyugdíjazási kérelmét. Felvetette, ezek után hogyan indíthatott volna eljárást ellene.

Gulyás Gergely (Fidesz), az albizottság elnökének kérdésére, hogy ezek szerint Gergényi Péter a kormányfőtől olyan támogatást kapott, ami után lehetetlenné vált, hogy vele szemben bármilyen felelősségre vonás induljon, Bene határozott igennel válaszolt, és hozzátette: „Nekem ezek után nagyon szerény lehetőségeim voltak”.

Követtünk el hibákat

Bene László volt országos rendőrfőkapitány elismerte, hogy követtek el hibákat, de a 2002 és 2010 közötti jogsértéseket vizsgáló parlamenti albizottság pénteki ülésén azt mondta: nyugodt a lelkiismerete, a tévészékház 2006-os ostroma után Brazíliából hazaérkezve mind emberileg, mind szakmailag mindent megtett, amit megtehetett.

A volt főkapitány a 2002 és 2010 közötti jogsértéseket vizsgáló parlamenti albizottság pénteki ülésén azt is hangsúlyozta: nyilvánvaló volt, hogy trauma érte a rendőrséget, a társadalmat és látszott, hogy a nyugalom nem állt helyre, számítani lehetet újabb eseményekre. Mint mondta, mérlegelnie kellett, hogy mi eredményezheti a rendőrségi munka javulását: ha megteszik a szükséges szervezeti-jogi intézkedéseket, vagy ha néhány embert felelősségre vonnak.

A főkapitány – mint mondta – legfontosabb feladatának azt tartotta: a rendőrséget mielőbb olyan állapotba hozzák, hogy a szervezet a következőkben a feladatait törvényesen, szakszerűen végezhesse, visszaállítsa és fenntartsa a közrendet, közbiztonságot. A székházostrom után a rendőrség tanult a hibáiból, elsajátított új technikákat és 2007. március 15-én bebizonyította, hogy alkalmas az európai szintű szakmai munkára – jelentette ki. Tehát nem a vezetők személyi felelősségének megállapítása volt a cél, hanem a tapasztalatok levonása, és ezek között természetesen szerepeltek a vezetési hibával összefüggő tapasztalatok. A tömegoszlatás során jogszerűtlenül eljáró rendőröket azonban felelősségre vonták – fűzte hozzá.

Mint mondta, az események kivizsgálásáról maga döntött, a tagok kiválasztásánál pedig arra törekedett, hogy megfelelő élettapasztalattal, szakmai felkészültséggel rendelkezzenek, és hogy olyan tagjai is legyenek a bizottságnak, akiket "nem terhel semmilyen felelősség, élmény a történtekkel kapcsolatban". Ezért lett az Ignácz-bizottság tagja a nemzetvédelmi egyetem és a Rendőrtiszti Főiskola egy-egy tanára. Az Ignácz István akkori Pest megyei rendőrfőkapitány vezette vizsgálóbizottságnak három dandártábornok és két alezredes volt a tagja.

Egy kérdésre válaszolva Bene László elmondta: nem hiszi, hogy ennél nagyobb presztízsű bizottságot fel lehetett volna állítani. Amikor megbízta a bizottságot a munkával, meghatározta, mire terjedjen ki a vizsgálat, melyek a főbb szempontok. Mint mondta, abból indult ki, hogy ami a székháznál történt, az ország történetében rendkívül fontos, sokat vizsgált esemény lesz, a rendőrség továbbfejlődése, a hasonlók elkerülése érdekében pedig elemi érdek, hogy a vizsgálat objektív legyen, levonják a szakmai tapasztalatokat. Az elkészült jelentés pedig a rendőrség és az ő hivatalos álláspontja.

A volt főkapitány szerint a 2006-os események megismerése, az egész folyamat átpolitizált, összeesküvés-elmélettel terhelt, jogos és nemtelen indulatok kapcsolódnak hozzá, és eljön majd az idő, amikor eltűnnek az érintett szereplők és az iratok alapján lesznek olyanok, akik objektíven feldolgozzák az eseményeket.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.