Mi lett a pénztárak vagyonával? Mihályi nem nyilatkozik

Nem nyilatkozott a kötelező magánnyugdíjpénztárak atyja a rendszer százmilliárdos veszteségeiről szóló elemzésekről. A Magyar Nemzeti Bank alelnöke szerint pedig a magánpénztárak még így is jobban teljesítettek, mint az állami nyugdíjkassza. Az MNB és az OTP ugyanakkor a visszalépésekkel párhuzamosan a valódi önkéntes pénztárak térnyerésével számol.• Súlyos milliárdok tűntek el a pénztárakból?• Századvég: Adóssághoz vezetett a nyugdíjtőke felhalmozása

MNO
2010. 12. 01. 19:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem volt hajlandó kommentálni a magánnyugdíjpénztárak veszteségeiről szóló elemzést a rendszer egyik kidolgozója. A Századvég kedden nyilvánosságra hozott tanulmánya szerint a magánnyugdíjpénztárak létrehozásával 12 év alatt 500 milliárd forintot bukott az állam, egy másik elemzés szerint ugyanennyit vesztettek a magánkasszák is. Mihályi Péter, aki 1997 és '98 között a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára volt, nem kívánt nyilatkozni, mivel – állítása szerint – nem olvasott az adatokról, nem ismeri azokat.

A Stabilitás Pénztárszövetség visszautasítja, hogy veszteségesen működnének a pénztárak. Közleményük szerint a Századvég Gazdaságkutató hibás – feltehetőleg a PSZÁF-tól származó – adatokkal számol. A szövetség azt állítja: az intézet nem kalkulált azzal a 64 ezer munkavállalóval, aki 2009-ben visszalépett az állami rendszerbe, és magával vitte a vagyonát is.

A Magyar Nemzeti Bank alelnöke azonban éppen a felügyelet adataira hivatkozva mondja azt, hogy a magánpénztárak még így is az infláción felüli hozamot termeltek. Király Júlia azt mondta: a PSZÁF jelentései szerint a magánnyugdíjpénztárak pozitív reálhozamot hoztak az elmúlt 12 évben. Egy százalékot. Király Júlia szerint a magánpénztárak ezzel a hozammal is jobbak voltak, mint az állami nyugdíjkassza.

Az MNB alelnöke hangsúlyozta: a nemzeti bank nem foglal állást egyik nyugdíjmodell mellett sem. A jegybank inflációs előrejelzésében egyébként elismeri, hogy a tömeges visszalépés az állami nyugdíjrendszerbe csökkenti az államháztartási hiányt, ám szerintük az ebből származó bevételt a költségvetés felhasználhatja a kiadási oldalon. Ugyanakkor az MNB és a legnagyobb magyar bank, az OTP is azzal számol, hogy a kötelező pénztárak megszűnésével előtérbe kerülnek a valóban önkéntes nyugdíj-előtakarékossági formák. Az itt lekötött lakossági pénzek nagysága tehát nőni fog.

(hírTV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.