Thomas Mirow a dpa német hírügynökségnek nyilatkozva rámutatott: „Az energiaigény szerkezeti okok miatt még mindig túlságosan nagy. Az erőművek és a hálózatok elöregedtek, az infrastruktúra fejlesztése viszont igencsak tőkeigényes.” Az EBRD évente nagyjából 9 milliárd euróval finanszíroz projekteket, a források negyedét energetikai fejlesztésekre fordítja.
A cél az energiahatékonyság és az energiabiztonság erősítése. Németországban, a bank egyik részvényesénél a kormány úgy határozott, hogy felhagynak a nukleáris energia alkalmazásával, 2022-ig valamennyi atomerőművet bezárják, ez azonban nem befolyásolja az EBRD tevékenységét. „Nincsen előre meghatározott energiamix, így a nukleáris energia fejlesztése is a bank mandátumához tartozik” – fejtette ki Thomas Mirow, aki korábban a tartományi rangú Hamburg városvezetésében a gazdasági ügyeket vitte.
Az EBRD azt is mérlegeli, hogy beszáll a Nabucco földgázvezeték finanszírozásába. A projekt erősítheti az energiabiztonságot, „a siker pedig azon múlik, hogy sikerül-e megbízható földgázforrásokat biztosítani” a Kaszpi-tenger térségében, ahonnan a vezeték indul – hangsúlyozta az EBRD elnöke, aki szerint a Nabucco mellett az Európán belüli vezetékhálózat és a tárolókapacitás bővítése is az energiabiztonságot szolgálhatja.
Az EBRD jelenleg 61 részvényes ország, valamint két kormányközi szervezet, az Európai Unió és az Európai Beruházási Bank (EIB) tulajdona. A bank Közép-Európától Közép-Ázsiáig terjedő tevékenységi területéhez jelenleg 29 ország tartozik. Tervezik, hogy két újabb országban, Egyiptomban és Marokkóban is indítanak beruházásokat, ezek legkorábban jövőre kezdődhetnek.
(MTI)
Pazarlónak tartják a kelet-európai energetikai rendszert
Drámaian pazaroló a kelet-európai és a közép-ázsiai energetikai rendszer az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke szerint.
Komment
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!