A Nyíregyházi Törvényszék másodfokú tanácsa helybenhagyta a Nyíregyházi Járásbíróság ítéletét, amellyel hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás bűntette miatt pénzbüntetésre ítélt három vádlottat, akik egy szabolcsi település önkormányzatánál töltöttek be különböző tisztségeket – így kezdődik a Nyíregyházi Törvényszék lapunknak elküldött közleménye. Az első- és másodrendű vádlottat 360 000 forint, a harmadrendű vádlottat 160 000 forint pénzbüntetés megfizetésére kötelezte a bíróság. Az ítélet jogerős.
A Magyar Nemzet úgy tudja, az elsőrendű vádlott Csák István, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Terem kormánypárti polgármestere, a másodrendű pedig a falu jegyzője, Kerekes Imre.
A korábban megállapított tényállás szerint az önkormányzat képviselő-testülete 2015. február 5-ei ülésén képviselői előterjesztés alapján elfogadta az önkormányzati képviselőknek járó tiszteletdíjról és természetbeni juttatásról szóló rendeletet. E szerint azt a teremi képviselőt, aki az ügyrendi bizottság elnöke, vagy tanácsnoki tisztséget tölt be, pluszjuttatás illeti meg az alapdíjon felül. Csák a rendelet elfogadását követően bejelentette, hogy azt a település érdekeivel ellentétesnek tartja, ezért ismét tárgyalásra bocsátja. A következő, 2015. február 23-ei képviselő-testületi ülésen viszont a képviselők tiszteletdíjáról és természetbeni juttatásáról szóló rendeletet a korábbi tartalommal megegyezően elfogadták.
A harmadrendű vádlott által elkészített jegyzőkönyvet az első- és másodrendű vádlottak írták alá, ám abban az elfogadott rendelettel ellentétben azt tüntették fel, hogy a képviselőt, aki az állandó bizottság tagja, az alapdíjon felül további díj nem illeti meg, és így töltötték fel a valótlan tartalmú jegyzőkönyvet a Nemzeti Jogszabálytárba.
Korábban több hasonló eset miatt próbálták a szabolcsi faluban fegyelmiben részesíteni Csákot, ám a polgármester törvénysértő módon egyszer sem volt hajlandó a képviselő-testületi ülés napirendjére venni az ellenzéki képviselők javaslatát.
Forrásaink szerint így hiába van már Csáknak több papírja is arról – például a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivataltól –, hogy törvénysértő módon vezeti a falut, gyakorlatilag elmozdíthatatlan. Informátoraink állítják: védettségét annak köszönheti, hogy a térség fideszes országgyűlési képviselője, Simon Miklós szinte mindenben támogatja. A honatyát sem a fegyelmik, sem a jogerős bírósági ítéletek nem akadályozzák abban, hogy falugyűlésen kampányoljon bizalmasa mellett a polgármester vezetékneve után csak „Csákfalvának” csúfolt faluban.
Kézenfekvő lenne az ellenzékieknek kezdeményezni a testület feloszlatását, hogy új voksolást írjon ki a kormányhivatal. De a polgármester ellenfelei úgy látják, ha ez megtörténne, megint Csák nyerne, mivel „lejt neki a pálya”. Forrásaink szerint övé a hatszáz fős falu kocsmája és boltja is, előbbit a fia, utóbbit a felesége vezeti. Szerettük volna megkérdezni a jogerősen elítélt Csák Istvánt, hogy lemond-e polgármesteri tisztségéről, de nem tudtuk őt elérni.