Sínen a hármas vasúti szövetség

Putsay Gábor
2000. 07. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új típusú vasúti együttműködés alakulhat ki a Győr–Sopron– Ebenfurt Vasút Rt., a MÁV Rt. és az osztrák vasutak (ÖBB) együttműködésével – jelentette ki tegnap Nógrádi László közlekedési miniszter Sopronban, az ötvenedik vasutasnapon. A miniszter elmondta: a nyugati határvidéken húzódó vasútvonal felújításáról is tárgyalásokat folytat várhatóan a jövő héten osztrák kollégájával, mert ebben a térségben egy hármas együttműködés kialakítására nyílik lehetőség. Az elképzelés szerint az osztrák–magyar határ mentén a Sopron–Szombathely– Murakeresztúr útvonal a már meglévő vasúti fővonal felújításával egy új és jól hasznosítható észak–déli folyosó nyitható meg. A GYSEV, a MÁV és az ÖBB részvételével a hagyományos kelet– nyugati mellett könnyebben be lehetne kapcsolódni az észak-európai államokból az Olaszországba, Szlovéniába és Horvátországba irányuló nemzetközi forgalomba is. A miniszter megerősítette: az Európa-szerte újjáalakuló vasúti rendszerben csak korszerű járműparkkal lehet majd részt venni, ezért a közeljövőben szükség lesz többek között olyan több áramnemű villamos mozdonyok beszerzésére, amelyekkel a MÁV és a GYSEV korlátlanul vállalhat fuvarokat az országhatáron kívül is.Berényi János, a GYSEV elnök-vezérigazgatója arról szólt, hogy még egy jól működő vasúttársaság sem lesz képes egyedül helytállni az átalakuló piacon. A GYSEV-nek „és a MÁV-nak is” csatlakoznia kell az európai vasutak között most kialakuló szövetségi rendszerek valamelyikéhez. – A GYSEV számára a földrajzi helyzettől és a magyar gazdaság kapcsolataiból adódóan is a német érdekszféra jöhet elsősorban szóba – jelentette ki Berényi János. A szövetség első lépcsőfoka a GYSEV és az ÖBB között néhány hete megkötött Pannónia projekt, amely a kereskedelmi és üzemviteli területen nyújt lehetőséget szorosabb együttműködésre. Emellett kiterjed új fuvarpiacok közös megszerzésére, illetve az egymás vasútvonalain való közlekedés feltételeinek biztosítására.Berényi János a vasútreform során történő átalakítással kapcsolatban elmondta: új szervezeti formában, esetleg pálya- és kereskedő-vasúti felállásban, de egy vállalaton belül kívánnak működni a jövőben is. A GYSEV reformelképzeléseiben nem szerepel a számviteli és szervezeti különváláson túlmenően a jogi szétválasztás.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.