Elszámolni a múlttal soha nem késő

2000. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külső elnyomás erői betegesen elgyengültek, de még mindig nem sikerült kicsikarni a nemzet ellen egykor vétkezőkből a bűn megvallását – hangsúlyozta Mádl Ferenc köztársasági elnök a Kommunizmus Üldözöttei Nemzetközi Szövetségének IX. kongresszusán. A Budapesten tartott többnapos rendezvényre Albániából, Bulgáriából, Csehországból, Horvátországból, Lengyelországból, Németországból, Romániából, Szlovákiából, Szlovéniából és a volt Szovjetunió utódállamaiból érkeztek vendégek, akik részt vettek az 1956-os magyar forradalomra és szabadságharcra emlékező ünnepségeken.Mádl Ferenc szerint most, az emlékezés pillanatában is tele vagyunk kínzó hiányérzettel. – Napjainkig sem sikerült egyértelművé tenni, hogy mit jelent ’56 öröksége, s mire érdemesek azok, akik ’56 kincsét a társadalom kohójából vérrel, verejtékkel, akár életük árán is kiolvasztották. Az egykori szabadságharcosok joggal várnak arra a pillanatra, hogy a bűnösök megvallják bűneiket – fogalmazott a köztársasági elnök. Hozzátette: nagy örömmel fogadta a kormány elhatározását. Ez semmisnek mondaná ki a forradalom utáni leszámolás, megtorlás időszakának ítéleteit, amelyek koncepciós rögtönítélő bíráskodással vagy éppen elfogult népbírósági tanács előtt születtek.A miniszterelnök levélben köszöntötte a kongresszus résztvevőit, amelyet Boross Péter, Orbán Viktor főtanácsadója olvasott fel. A kormányfő azt írta: nem véletlen, hogy a szocialistának hazudott és egyetlen párt hatalmára épülő rendszer azonos módon bánt alattvalóival a „faltól” keletre, a Baltikumtól az Adriáig. A kommunizmus generációk, országok és nemzetek életét tette tönkre, megfosztotta az embert elemi jogaitól, és kiszolgáltatta az államgépezet visszaéléseinek. Orbán Viktor úgy fogalmazott: kötelességünknek érezzük, hogy apáink és nagyapáink megszenvedett életét erkölcsi és egyéb vonatkozásban is elismerjük, és helyrehozhatatlan veszteségeiket legalább részben ellensúlyozzuk. – Elszámolni a múlttal soha nem késő. Nem engedhetjük meg, hogy a politika világában rejtőzködő sötét erők még egyszer romlásba döntsék azokat a nemes értékeket, amelyre egy egészséges társadalom felépülhet. Ezért is hozza létre a kormány örök figyelmeztetésül a diktatúrák bűneit bemutató múzeumot – szögezte le a miniszterelnök.– A nácizmus bűnei fölött időben pálcát törtek, a kommunizmus bűnei esetében még csak az idő telt el – fogalmazott Dávid Ibolya igazságügy-miniszter. Szerinte a közelmúlt szörnyű tragé-diái rádöbbentették a nemzeteket arra, hogy a felelősségrevonást nem lehet elodázni. A miniszter sajnálatosnak nevezte, hogy a kommunista rendszerek bűnösei ma már kihasználhatják az idő múlása adta „jogi felejtés” lehetőségeit. – A kommunista eszme javíthatatlan botrányköve a világtörténelemnek, és akkor vagyunk őszinték, ha nevükön nevezzük a dolgokat – jelentette ki Dávid Ibolya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.