Megkezdődik a pótösszeírás

2001. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lezárult tegnap a február 1-jén kezdődött népszámlálás összeírásának alapszakasza, ezt követően egy hétig tartó pótösszeírásra kerül sor. Becslések szerint a fővárosban a lakosság kevesebb mint két-három százaléka maradhatott ki az adatfelvételből, ennél az országos átlag kedvezőbb.Az egy héten át, február 28-ig tartó pótösszeírás célja mindazok számbavétele, akiknek összeírására eddig valamilyen okból nem került sor. Ebben az időszakban elvileg a polgármesteri hivataloknál kell jelentkezniük azoknak, akiknek adatait eddig nem vették fel.A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ingyenesen hívható (06-80/202-690) számán már sokan jelezték, hogy jobban örülnének, ha adataikat a pótösszeírás során a lakásukon vennék fel, s nem kellene elmenniük a polgármesteri hivatalba. Bizonyos esetekben ez megoldható lesz, s számlálóbiztost küldenek ki a jelzett címre – jelentette ki Jasperné Darvas Mária, a KSH sajtófőnöke.A számlálóbiztosok visszalépése sehol nem veszélyeztette az összeírás menetét.Még nem ismert az alapszakaszban összeírtak végleges száma. Waffensmidt Jánosné, a KSH Budapesti és Pest Megyei Igazgatóságának vezetője elmondta: becslések szerint Budapesten a lakosság két-három százaléka maradhatott ki az összeírásból. A vidéki nagyvárosokban ennél kedvezőbb a helyzet, a községekben pedig szinte mindenütt befejeződött az adatfelvétel.A várakozásoknak megfelelően zajlott eddig a népszámlálás – vélekedett Szemán Sándor, Nyíregyháza jegyzője. A lakosság többsége nem volt bizalmatlan. Voltak ugyan néhányan, akik inkább a polgármesteri hivatalban töltötték ki a kérdőívet, de rohamról nem lehetett beszélni – mondta.– A lakossági fogadtatás meglehetősen rossz volt a VII. kerületben – jelentette ki Lizsicsár Miklós, a hatósági iroda vezetője. Egy félreértés miatt a polgármesteri hivatalban naponta 100-120 fő jelentkezett, hogy ott töltse ki a kérdőívet, holott ez csak különleges esetben lett volna lehetséges. Ez komoly pluszmunkát jelentett a hivatalnak, hétvégenként például nyolcórás ügyeletet kellett tartani. Mint mondta: az úgynevezett „nem kötelező kérdésekre” a megkérdezettek 80 százaléka érdemi választ adott, ugyanakkor a munkahelyre és az élve született gyermekek számára vonatkozó kérdésre nem szívesen válaszoltak. Hangsúlyozta azt is: ezek ellenére várhatóan használható adatokat eredményez az összeírás. Isaszeg jegyzője, Papolczy Antal elmondta: a lakosság többsége bizalmasan fogadta a számlálóbiztosokat. Voltak ugyan néhányan, akik nem szívesen engedték be lakásukba a számlálóbiztost, de többségüket megnyugtatták az ingyenesen hívható számon kapott információk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.