Fővárosi százmilliók külső cégeknek

2001. 03. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervezett kétmilliárd forint helyett 2000-ben 762 millió forint értékben kaptak megbízást a Főpolgármesteri Hivataltól külső cégek. A fővárosi ellenzék szerint még mindig túl magasak az „egyéb szolgáltatásként elszámolt” megbízási díjak. A Transparency International korrupcióellenes szervezet szintén bírálta a városháza ezen gyakorlatát.Aközfeladatok ellátását már burkoltan privatizálták a Főpolgármesteri Hivatalban – állapította meg jelentésében a korrupcióellenes szervezet. A szerződéses munkák tartalmi és pénzügyi ellenőrzésére ugyanis a legtöbb esetben nincs lehetősége a városházának. A Transparency szerint a külsős cégek megbízása olyan mértékű, hogy még az egyes fontos rendelettervezetek megszövegezésében sem vesznek részt a köztisztviselők. Holott – vélekedik a szervezet – a feladat ellátása a saját munkaerő-kapacitásból is megoldható lenne. A városháza költségvetési és tervezési ügyosztályán tegnap nem tudták megmondani, hogy a tavalyra tervezett kétmilliárd forintos megbízások halasztott fizetés, vagy egyéb okok miatt csökkentek 762 millió forintra. A tényleges kifizetésekből a legnagyobb tételt, 327 millió forintot a vállalkozási és vagyonkezelési feladatok ellátása teszi ki. 1998-ban a Főpolgármesteri Hivatal 1,243 milliárd forintért bízott meg gazdasági társaságokat, míg 1999-ben ennek majdnem duplájáért, 2,242 milliárd forintért. Bánovics Tamás MIÉP-es fővárosi képviselő – aki eddig minden évben kritikával illette a nagy összegű kifizetéseket – szerint a közbeszerzés nélküli megbízások 90 százalékát el tudná látni a városházi apparátus. Erre vonatkozóan több visszajelzést kapott a hivatal munkatársaitól is.Meg kellene vizsgálni, hogy a megbízások mögött milyen szándék húzódik, milyen érdekkörök állnak a rossz gyakorlat hátterében – reagált lapunknak Tirts Tamás, a fővárosi Fidesz–MDF– MKDSZ-frakció vezetője. A politikus szerint az ügyvédi irodák és a pénzügyi-gazdasági elemző cégek megbízására nagyon sok pénzt költenek, holott ezeket a feladatokat az illetékes ügyosztályok is el tudnák látni.


Még nem írtak ki tendert az új villamosokra. Az ÁPV Rt. ellen indított perek egy részét visszavonja a főváros, egy másik részét azonban folytatni kívánja – döntött tegnap a főpolgármesteri kabinet. Bőhm András, az SZDSZ frakcióvezetője lapunknak elmondta: a Legfelsőbb Bíróság (LB) korábbi jogegységi döntése miatt számos fővárosi keresetnek nincs alapja. Nem áll el viszont a főváros azoktól a perektől, amelyek az ÁPV Rt. által már kifizetett összegekről szólnak. Bőhm András elmondta: a privatizációs társaság az új jogi helyzetre, vagyis az LB jogegységi döntésére hivatkozva követeli vissza a korábban átutalt pénzt. A főpolgármesteri kabinet azonban nem ért egyet az ÁPV Rt. érvelésével, a főváros szerint a társaság az egyezség alapján kifizetett összeget nem követelheti vissza. Egyelőre nem írja ki a főváros azt a tendert, amelynek alapján 12 milliárd forintért vásárolnak új villamosokat a Nagykörútra. A szocialisták szerint ugyanis a városháza programirodája által szövegezett pályázat feltételeinek a hazai ipar nem tudna megfelelni. Az MSZP nehezményezte, hogy az SZDSZ éppen a hazai iparra hivatkozott, amikor ellenezte a használt hannoveri villamosok megvásárlását. A tendert a szakmai egyeztetések után írja ki a főváros. (G. K.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.