Polgármesterek az irányításról

2001. 03. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szükségesnek, de kétségesnek tartják vidéki és fővárosi polgármesterek a Belügyminisztérium szándékát az önkormányzati törvény módosítására. A tárca nemrég indította el azt a fórumsorozatot, amelynek részeként véleményeket várnak az érintettektől.Magyarország 3177 helyi önkormányzatának alapvető működését befolyásolná a Belügyminisztérium (BM) munkaközi szakmai anyaga, amelyet nemrégiben juttattak el valamennyi polgármesterhez. Az első visszajelzések azt mutatják, hogy a települési vezetők egyetértenek az önkormányzati rendszer immáron megkerülhetetlen továbbfejlesztésének ügyében, ugyanakkor a részletkérdésekben hatalmas vita várható. Az is egyértelműnek látszik, hogy a parlamenti erők közötti megállapodás nélkül 2002-ben nem várható sem törvénymódosítás, sem egy új önkormányzati törvénycsomag elfogadása. Ebben az esetben – a szakma minden erőfeszítése ellenére – 2006-ig életben maradhat a sokat bírált szabályozás.A belügyi tárca önkormányzati munkacsoportjának szakemberei szerint a fejlesztés során figyelembe kell venni hazánk várható EU-csatlakozását, másrészt szükség van a jelenlegi előírások egy részének megőrzésére is. Egyik legfontosabb kérdés Budapest jelenlegi – működésképtelennek bizonyult – kétszintű rendszerének felülvizsgálata.– Felháborító, hogy a BM munkatársainak elképzelésük sincs a főváros jövőjéről. Az általuk kiküldött harmincoldalas anyagban mindössze hét sor foglalkozik a témával – nyilatkozta lapunknak Derce Tamás, Újpest független polgármestere, aki elvárta volna, hogy ebben a kérdésben kikérjék szakmai véleményét. Hozzátette: önálló törvényben kellene szabályozni a kompromisszumos szövetségi főváros létrehozását, amelyben semmi szükség nem lenne egy „vízfejre”, azaz a jelenlegi fővárosi önkormányzatra.Gémesi György (MDF), Gödöllő első embere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke elmondta: az önkormányzati törvény módosítása aktuális, ám politikai realitása kétséges, ráadásul nem csak egy jogszabályról, hanem egy komplex törvénycsomagról lenne szó. Szerinte a régiók és a kistérségek szerepének tisztázása nélkül elképzelhetetlen a továbbfejlesztés, ám az EU-csatlakozás, a támogatások európai rendszere megállapodási kényszert jelent a politikai erők számára, bárki is nyeri a következő választást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.