A természet megmenti önmagát?

Madárvártára, illetve kutatóbázisra tett szert a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület nyíregyházi csoportja Szabolcs községben, a Tiszától mintegy 50 méterre. Az önkéntesek munkája révén összegyűlt pénzből vásárolták meg azt a parasztházat, amelyben hazai és külföldi kutatók megszállhatnak, kísérleteket végezhetnek.

Cselényi György
2001. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy szükség van kutatóbázisra, ugyanis a folyóáradások és a globális változások erősen kihatnak a madarak életére is. A madártani vizsgálatok által a kutatók fontos adatokat gyűjthetnek, tapasztalatokat szerezhetnek. Például a meredek folyópart üregében fészkelő vándorló partifecskék meglehetősen nagy számban fordulnak meg ezen a vidéken. Tanulmányozásuk sok érdekességre deríthet fényt. Sajnos az idén a partifecskék száma csökkent, amelynek egyik oka a Tisza középső és alsó szakaszán hoszszan tartó árvíz. Hamarosan hozzálátnak a jégmadarak, utána pedig a Tisza mentén ősszel és télen átvonuló madarak megfigyeléséhez.

Dr. Szép Tibor, a csoport vezetője, a Nyíregyházi Főiskola környezettudományi tanszékének tanára elmondta, hogy az 1986 óta végzett kutatómunkájuk eredményeként sok adattal rendelkeznek arról, milyen volt a Tiszának és környékének állapota, élővilága a súlyos ciánszennyezés előtt. Örömmel tapasztalják, hogy a rovarevő madarakon nem találhatók súlyos nyomai a ciánszennyezésnek.

Az egyesület a kutatóbázis segítségével megteremtette az alapját a Felső-Tisza természetvilágának, köztük a madarak hosszú távú monitorizálásának. A megyében elsőként képesek terepökológiai vizsgálatokat végezni. A Tiszát ért ciánszennyezés óta a szóban forgó civil szervezet konkrét lépéseket tett a Tisza élővilágának rendszeres és hosszú távú megfigyelésére. Egyre több vizsgálat bizonyítja a folyó, illetve a természet erejét, ugyanis az egyébként tragikus ciánszennyezésnek a halpusztuláson kívül nem volt olyan katasztrofális kihatása, mint attól sokan tartottak. Azonban a Tisza messzi földön híres madárvilágának csökkenése várható a helytelenül tervezett turisztikai fejlesztések miatt. Reményre jogosító viszont, hogy az emberek a folyók hullámterében visszatérnek a tradicionális földművelésre, ez a növény- és állatvilágnak kedvező lenne.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület nyíregyházi csoportját nyugtalanítják az utóbbi években megkezdődött, nagy tömegeket megcélzó, zajos, strand- és üdülőterület-fejlesztések. Emiatt komoly veszély fenyegeti a nehezen megközelíthető, évezredek óta háborítatlan tiszai élőhelyeket. Az egyesület megítélése szerint a tervbe vett beruházások ökológiai és természetvédemi szempontból nem eléggé átgondoltak. A Tisza páratlan értékeinek ökoturizmus keretében történő bemutatására lenne szükség. S ha már mindenképpen strandokat akarnak létesíteni, akkor azt úgy kellene megoldani, hogy kevesebb infrastrukturális fejlesztéssel, a természetes állapotok fenntartását szem előtt tartva, kis létszámú csoportok csendes, a táj nyugalmát nem zavaró fürdését és napozását tegye lehetővé. Az egyesület információi szerint sokan a háborítatlan víz- és természetközeli nyugalomért, pihenési lehetőségért hajlandók komoly összeget fizetni, ami ellensúlyozhatná a sok ember – kis bevétel, sok kicsi sokra megy jelenlegi gyakorlatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.