Másodszorra sem vette napirendre a Szabadság téri Ereklyés Országzászló Emlékmű visszaállításáról szóló előterjesztést a fővárosi V. kerület baloldali többségű képviselő-testülete. A 2000 novemberében többségbe került MSZP, az SZDSZ és a Fórum a Belvárosért frakciók képviselői most azzal indokolták döntésüket, hogy a javaslatot nem tárgyalták a szakbizottságok. Ugyanakkor Karsai Károly fideszes polgármester szerint a tér alatti mélygarázs építése miatt a döntés halaszthatatlanná vált.
Mint arról korábban beszámoltunk, az 1928-ban felállított, a Nagy-Magyarország összes vármegyéjének földjét magába foglaló emlékmű visszaállítását a Magyarok Világszövetségének fővárosi szervezete, a Magyar Élettér Alapítvány és számos magánszemély kezdeményezte.
A belvárosi testület már nyáron tárgyalhatta volna a kezdeményezést, csakhogy a baloldali frakciók vezetői szerint az eredeti országzászló talapzatán álló feliratok és idézetek politikailag nem szerencsések. A Lechner Jenő műépítész tervezte emlékmű talapzatába belevésték a magyar hiszekegyet, valamint Mussolini- és Lord Rothermere-idézetet. A fő felirat: „A mi országunk a Kárpátok országa, Nagy-Magyarország. 896-ban alapította Árpád fejedelem, fennmarad a világ végezetéig.”
Szász Zoltán, a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének igazgatója azért nem javasolta a visszaállítást, mert szerinte az „hátrányos lehet Magyarország európai integrációja, a kisebbségi magyarok érdekeinek szolgálata és a szomszédos országokkal kialakítandó jó viszony szempontjából”. Ezzel szemben az Országos Műemlékvédelmi Hivatal Műemlékfelügyeleti Igazgatósága, továbbá a Budapest Galéria támogatja a tér rekonstrukcióját.
Bartal Sándor, Belváros-Lipótváros alpolgármestere lapunknak elmondta: nem adják fel, s a szeptemberi testületi ülésre ismét beterjesztik a javaslatot, amely immár a trianoni emlékmű, a négy elszakított országrészt szimbolizáló égtájszobrok visszaállítását és a téren található szovjet emlékmű végleges eltávolítását is tartalmazza. Ez utóbbiakat az Összmagyar Testület és a Trianon Társaság kezdeményezte a polgármesternél. Oroszország ragaszkodik a volt szovjet emlékmű megmaradásához, s a magyar–orosz kormányközi hadisírgondozó vegyesbizottság sem támogatja az eltávolítást.
Új pályázatok kiírásáról tárgyaltak a helyi médiák ügyében tegnapi rendkívüli ülésükön a belvárosi képviselők. Néhány hónapja a Belváros-Lipótváros önkormányzati újság kiadójának és főszerkesztőjének, továbbá a helyi kábeltévé, a City TV ügyvezetőjének felmondásáról döntött a baloldali többség. Határozat lapzártánkig nem született. Az előterjesztés csak az újság szerkesztésére írna ki közbeszerzési pályázatot, a kiadásról és a terjesztésről nem szól.
Magyar Péter-hazugságok: Hann Endre és a Medián legnevetségesebb trükközései