MÁV: érdekvédelmi polémia

Bákonyi Ádám
2001. 08. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem történt előrelépés tegnap a MÁV Rt. és a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) közötti egyeztető tárgyaláson. A 2000. februárjában kötött, hároméves megállapodás felmondásáról szóló egyeztetésen a felek csupán megismételték korábbi álláspontjukat. Míg a vasúttársaság szerint a megállapodás elemeit a MÁV maradéktalanul teljesítette, a VDSZSZ továbbra is úgy ítéli meg, hogy az egyezség bérkiáramlásra vonatkozó fejezetén kívül semmi nem valósult meg. Mint arról lapunkban már beszámoltunk: a Vasutasok Szakszervezete (VSZ) is úgy látja, hogy a dokumentumban foglalt vállalások nem teljesültek.
A VSZ közös álláspont kialakítására ma oldalegyeztetésre hívta össze a reprezentatív vasutas- szakszervezeteket. A Mozdonyvezetők Szakszervezete szerint, noha a megállapodás egyes fejezeteinek teljesülése valóban vitatható, egyelőre mégsem lenne indokolt az egyezség felmondása.
*
Ma folytatódnak a tárgyalások a kormány és a közszférát képviselő érdekvédelmi szövetségek között. Szabó Endre, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) elnöke lapunknak elmondta: a találkozón a szféra felzárkóztatása érdekében tavaly megkötött megállapodás időarányos teljesülését tekintik át. Hozzátette: a konföderáció egyes kérdésekben elégedett, viszont más fejezetekkel kapcsolatban – ilyen a közalkalmazotti életpálya kidolgozása – az egyeztetések felgyorsítását tartja szükségesnek.
A kétéves költségvetés idei évre vonatkozó bérpolitikai intézkedéseit – a köztisztviselőknek, pedagógusoknak, illetve a kulturális szféra dolgozóinak nyújtott többletjuttatásokat – a SZEF üdvözli, ugyanakkor a megváltozott infláció miatt a közszférában bérkorrekciót tart szükségesnek. – Főként azokon a területeken sürgős a kompenzáció végrehajtása, ahol egész évben hatszázalékos pénzromlást alapul véve, összességében 8,75 százalékos keresetfejlesztés valósult meg – mondta Szabó. Ez a kör mintegy 150-160 ezer munkavállalót érint. Mint ismeretes: a kormány a közelmúltban – a korábban előrejelzett 5-7 százalékkal szemben – 8,5 százalékban állapította meg az infláció mértékét. Szabó úgy véli, hogy a KIÉT helyett tervezett új közalkalmazotti érdekegyeztető fórum ideiglenes alapszabályát – egy pontosító tárgyalás után – valószínűleg elfogadja a SZEF.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.