Munkaadói javaslat minimálbérre

2001. 08. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közös álláspontra jutottak a munkaadói érdekképviseletek abban, hogy milyen javaslat alapján kezdjék meg a tárgyalásokat a jövő évi minimálbér összegéről. Egységesen 40 ezer forintot javasolnak, személyijövedelemadó-mentesen. Ez több mint a kormány által javasolt bruttó 50 ezer forint nettója, és jelentős szja-bevételkiesést okozna a költségvetésben. Javaslatuk tartalmazza a kormány által tervezett két százalékpontos tb-járulékcsökkentést és az egészségügyi hozzájárulás 300 forintos emelését is. A munkavállalói szervezetek a tegnapi tárgyalásukon a minimálbér öszszegéről nem alakítottak ki közös álláspontot, egyelőre csak azokat a politikai elveket szögezték le, amelyeket képviselni fognak az Országos Munkaügyi Tanács (OMT) első – szeptember 3-i – bizottsági ülésén. Kiindulópontjuk szerint a nettó minimálbérnek el kellene érnie a nettó átlagbér 60 százalékát (ez egyébként a kormány által javasolt bruttó 50 ezer forintnál nem teljesülne), és el kellene érnie a létminimum – általuk a jövő évre kalkulált 40 ezer forintos – összegét. A szakszervezetek jelenleg ezen feltételek teljesülését más-más módon képzelik el.
Ungvárszky Ágnes, a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) közgazdasági igazgatója azzal indokolta a munkaadói oldal javaslatát, hogy az szja-mentes, negyvenezer forintos minimálbérrel nem növekednének a munkaadók terhei.
Nem kellene tehát tartani a feketemunka terjedésétől, a munkaszerződések vállalkozói szerződéssé alakításától, vagy az elbocsátásoktól. Ráadásul az infláció sem emelkedne, s a munkavállalók is jól járnának, hiszen több pénzt vihetnének haza, ugyanis a kormány által javasolt bruttó ötvenezer forintos minimálbér nettó összege sem érné el ugyanis a negyvenezer forintot. Ez a javaslatuk megegyezik az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének javaslatával. Ha a szeptember 3-i ülésen kiderül: javaslatukat a kormány nem támogatja, úgy a plenáris ülésre másik javaslattal állnak elő. Ennek esetlegesen egyik alapja lehet az MGYOSZ javaslata, amely bruttó 46 ezer forint körüli összegre vonatkozik. Rolek Ferenc, az MGYOSZ alelnöke hangsúlyozta: a bruttó 46 ezer forintnál akár magasabb minimálbért is elfogadhatónak tartanak, ám ahhoz megfelelő kompenzációs csomag kellene a kormány részéről. Ez viszont jelenleg nem tekinthető a munkaadói oldal egységes álláspontjának.
Gaskó István, a munkavállalói oldal soros elnöke, a Liga Szakszervezetek elnöke elmondta: az elfogadott politikai elvek teljesülését a szakszervezetek még más-más módon képzelik el, bár mindenki konstruktívnak mutatkozott a sajátjától eltérő javaslat elfogadására. Leszögezte: a kormánynak mindvégig részt kellene vennie a tárgyalásokon, azt nem tartja jónak, hogy a szociális partnerek maguk egyezkedjenek.
Ha az OMT-ben szeptember 10-ig nem születik döntés a minimálbér jövő évi összegéről, akkor az egyeztetés még 15 napig folyhat. Megegyezés hiányában ezt köve-tően a kormány saját hatáskörében határozhatja meg az összeget. Adott esetben további haladékról is dönthet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.