Nagyboldogasszony ünnepe

Nemcsak az egyház és a vallásos emberek ünnepe Nagyboldog-asszony napja, hanem az egész magyar nemzet számára kiemelt jelentőségű.

2001. 08. 12. 6:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzeti történelmi gyökerekből mindannyian erőt meríthetünk a jelen feladataihoz és a jövő építéséhez – jelentette ki a millenniumi év fő záróeseményeinek részletes programját ismertető tájékoztatón Spányi Antal címzetes püspök, általános érseki helynök.

Nagyboldogasszony napja, augusztus 15-e Mária mennybemenetelének ünnepe, s Szent István ugyanezen a napon ajánlotta a nemzetet Szűz Mária oltalmába – mondta el Spányi Antal.

Csordás Eörs pápai prelátus és kanonok szerint helyesen döntött a Szent Korona Testület, hogy a legfőbb nemzeti ereklyénket erre az alkalomra Esztergomba szállítják. A Szent Korona 9 óra 30 perckor érkezik az esztergomi Erzsébet parki kikötőbe, ahol Meggyes Tamás, a város polgármestere és Beer Miklós püspök fogadja. A hajóról ünnepélyes menetben, Esztergom valamennyi harangjának zúgása kíséretében viszik a bazilikába. Itt 9 óra 50 perckor a Szent Korona Testület vezetői mellett Paskai László bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek fogadja a nemzeti ereklyét. Pontban 10 óra 30 perckor kezdődik a szentmise, amelyen a szentbeszéd helyett II. János Pál pápának a magyar néphez intézett üzenetét olvassák fel, a bíboros atya pedig elimádkozza az Esterházy Pál nádor által írt országfelaján-lást. A bazilikában mintegy ezren férnek be, az esetleg kinnrekedő hívek négy videokivetítőn figyelhetik az ünnepséget, amelyen Áder János, az Országgyűlés elnöke és Bölcskei Gusztáv, a református egyház vezetője mond beszédet.

A misét követően az északi rondellában déli 12 órakor felavatják az esztergomi millenniumi emlékművet, Melocco Miklós István megkoronázása című szoborkompozícióját. Ezen a helyen mond beszédet Mádl Ferenc köztársasági elnök. Az alkotást megáldják a történelmi egyházak vezetői, és jelen lesz a konstantinápolyi patriarchátus képviselője, Mihail bécsi–budapesti metropolita is.

Csordás Eörs kiemelte: nem azért érkezik a Szent Korona az esztergomi bazilikába, mert a katolikus egyház ki akarná sajátítani magának, hanem mert ez a város legnagyobb épülete. Az ünnepség további részében a zarándokok tiszteletüket tehetik a Szent Korona előtt, eközben számos művész közreműködésével különböző műsorszámok hangzanak el. A nemzeti ereklyét 16 órakor búcsúztatják, és a hajó 17 órakor indul vissza Budapestre. A tervek szerint a fővárosi polgárok a felső rakpartról üdvözölhetik majd a Szent Korona 20 órára tervezett megérkezését. A szervezők kérték, hogy az utak várható zsúfoltsága miatt, aki csak teheti, tömegközlekedési eszközzel utazzon. Az esemény idejére a MÁV reggel mentesítő járatot indít a Nyugati pályaudvarról, emellett bővíti többi szerelvényét, és várhatóan a Volán is sűríti az Árpád hídtól induló buszjáratokat

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.