Hazánkban 2002 végére teljes mértékben végrehajthatóvá válik a schengeni egyezmény, mivel az Országgyűlés második félévi programjában szerepelnek az igazságügyi és a belügyi tárca által készített törvényjavaslatok. A szervezett bűnözés elleni harc, illetve a rendőri együttműködés átfogó szabályozását alapvetően olasz és német mintára alakították ki. Ennek részeként kerül sor a büntető törvénykönyv és a büntetőeljárásról szóló törvény módosítására, a jogi személyek büntetőjogi felelősségének bevezetésére, illetve a tanúvédelmi jogszabály megalkotására. Magyarország a közeljövőben először Ausztriával köthet úgynevezett biztonsági partnerségi szerződést, míg az Europollal már az őszre várható az együttműködési megállapodás. A menekültügy és a migráció szabályozására már tavasszal megszületett az idegenrendészeti törvény.
Simonné Berta Krisztina szerint a schengeni határőrizeti követelmények minimális technikai feltételei már ma is megvannak, s a technika bővítésével a jövő év végéig elkészül a tárca. Ehhez 36 millió eurós PHARE-támogatásra számíthat az ország, s a külső határokon már bevezették például az on-line ellenőrzéshez szükséges laptopokat, a zöldhatár védelménél elengedhetetlen „hőkamerás” buszokat, amelyeket felszereltek a legmodernebb lézerirányítóval, digitális térképkövetővel is.
A helyettes államtitkár az önkormányzatok csatlakozási felkészülése kapcsán cáfolta azokat a híreszteléseket, amelyek szerint hazánknak választania kellene a megyék vagy a régiók rendszere között. A hét tervezési-statisztikai régió már huzamosabb ideje működik, s az EU-ban más elvárás nincs a csatlakozásra váró országokra vonatkozóan.
Diplomáciai nagyüzem: így érkeztek a delegációk a Puskás Arénába - fotógaléria