Gyermekszegénység a gazdag országokban is

A világ leggazdagabb 29 országában 47 millió gyermek él relatív szegénységben. Magyarországon, más fejlett országokhoz viszonyítva magasnak tekinthető a gyermekszegénység, ha viszont a társadalmon belüli szegény gyerekek arányát tekintjük, akkor azt mondhatjuk: a középmezőnyben helyezkedünk el. Az ENSZ felhívása nyomán hazánkban minden évben ezen a napon rendezik meg a gyermekek világnapját.

2001. 09. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ENSZ gyermekszervezete, az UNICEF az OECD, azaz a Gazdasági Együttműködés és Fejlesztés Szervezete 29 tagországának gyermekszegénységi mutatóit vizsgálta. S igen eltérő következtetésre jutott. A tanulmány legfontosabb tanulsága az, hogy a gazdagság önmagától nem csorog le a szegények közé.
A gyermekszegénység mértékének megállapításánál a dokumentum megkülönbözteti az abszolút és a relatív szegénységi küszöböt. Abszolút szegénynek az a gyermek számít, amelyik az amerikai szegénységi küszöb alatt él. A különböző árrendszerek miatt ez a viszonyítás némikép torz képet ad, de ha elfogadjuk, hogy világunkban a dollár a legjelentősebb fizetőeszköz, akkor logikus lehet ez a mérce. A 29 fejlett ország között a három visegrádi állam – Lengyelország, Csehország és hazánk – negatív értelemben listavezető. Lengyelországban a gyermekek 93,1 százaléka, Magyarországon 90,6, Csehországban 83,1 százaléka az egyesült államokbeli szegénységi küszöb alatt él. Spanyolországban ez az arány 42,8, Olaszországban 36,1, Angliában 29,1, míg az Egyesült Államokban 19,3 százalékos. A lista másik végén található négy észak-európai jóléti ország Norvégia 3 százalékkal, Dánia 5,1, Svédország 5,3 és Finnország 6,9 százalékkal.
A relatív szegénységi index az adott ország jövedelmi viszonyain belül rögzíti a szegény gyerekek arányát. Egészen pontosan azt, hogy a gyerekek hány százaléka él az országos jövedelmi átlag felénél kevesebből. Mind az abszolút, mind a relatív számok a gyerekeket felnevelő háztartásokra vonatkoznak. Az Egyesült Államokban ez a szám rendkívül magas, 22,4 százalékos. Míg a legjobb eredményt szintén a négy skandináv ország mutatja. A relatív, tehát az országon belüli társadalmi különbségeket tekintő magyarországi gyermekszegénységi index 10,3 százalékos: négyszerese a svédországinak és két és félszerese az európai átlagnak, de jobb, mint az USA adata. Érdekes, hogy a Cseh Köztársaságra vonatkozó számok e téren lényegesen kedvezőbbek, mint a magyarországiak. Különös módon a legrosszabb eredményeket néhány „gazdasági csodájáról elhíresült ország” mutatja. Ilyen például Kanada 15,5, Írország 16,8, Anglia 19,8, Olaszország 20,5 százalékkal.
Sokan az egyszülős családmodellt teszik felelőssé a gyermekszegénységért. Az UNICEF adatai szerint azonban ez csak néhány országra igaz. Angliában az egyszülős háztartásban felnövekvő gyerekek közül 45,6, Németországban 51,2, az USA-ban 55,4 százalék él a szegénységi küszöb alatt. De Svédországban és Finnországban a csonka családban nevelkedő gyermekeknek csak alig 7 százaléka kényszerül szegénységbe. Érdekes, hogy Magyarországon az egyszülős és a normális háztartásokban élő gyermekek között gyakorlatilag azonos arányban (10,3 és 10,4 százalék) vannak a szegénysorúak. Ez a tanulmány szerint azt jelzi, hogy a gyermeküket egyedül nevelő szülők a különböző szociális támogatások, a tartásdíj és más eszközök révén még állják a versenyt.
Ezeket az adatokat nem szabad összehasonlítani a fejlődő országok gyermekszegénységével, hiszen ott milliárdnyi gyermeknek naponta egy dollárnál is kevesebb jut a létfenntartásra. Ez a szegénység egy egészen más dimenzióban értelmezhető.
Kecskeméti Edit, az UNICEF magyarországi képviselője szerint mára megteremtették Magyarországon a gyermekek védelméhez szükséges jogszabályi hátteret. Az érdekérvényesítésben azonban nem sikerült áttörést elérni. A gyerekek többségének és jó néhány szülőnek nincs megfelelő információja arról, hogy milyen jogok, lehetőségek illetik meg. A gyermekek anyagi helyzetét tekintve úgy látja: az elmúlt tíz évben a gyermekek jelentős részét jobb anyagi helyzet jellemzi. Ugyanakkor az igen rossz helyzetben, úgynevezett mély szegénységben élők helyzete nem javult. Sem az előző, sem pedig ebben a kormányzati ciklusban nem tudták problémájukat megoldani. Ezek a gyerekek hiányt szenvednek többek között a minőségi étkezésben – bár ez gyakran nemcsak a család anyagi helyzetétől, hanem a szülők odafigyelésétől is függ – tette hozzá. A higiénés viszonyok alakulása sem megfeleő családjaikban, így bizonyos betegségcsoportok előfordulása is gyakoribb körükben. Az egyenlőtlenséget fokozza, hogy a kistelepüléseken élők iskolában szerzett tudása átlagosan elmarad a városiakétól. Kecskeméti Edit szerint ahhoz, hogy a mély szegénységben élők helyzete nem javult az elmúlt néhány évben sem, hozzájárul a családtámogatási rendszer, amely nem nyújt számukra célzott, tartós segítséget.
Szemkeő Judit, a Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára szerint a kormányzat egyik legfontosabb törekvése, hogy a gyermekek családban való nevelkedésének feltételeit biztosítsák. Céljuk, hogy intézménybe csak akkor kerüljön gyermek, ha már semmiképpen sem tartható a vér szerinti családjában s nevelőszülőnél sem sikerül elhelyezni. A gyermeki jogok érvényesülését szerinte jelentősen segíti majd a jövőre megalakuló gyermek- és családjogi biztos intézményrendszere. A családok és ezen belül a gyermekek anyagi helyzetének alakulásáról szólva Szemkeő Judit elmondta: nincs olyan családtípus Magyarországon, amelynek romlottak volna az anyagi körülményei az elmúlt négy évben. Ugyanakkor úgy látja, hogy azoknak a családoknak a helyzete valóban nem javult, ahol nincs adózott jövedelem, bár szerinte a foglalkoztatást segítő programokkal ennek a rétegnek a helyzete is javult. A munkalehetőséggel pedig elérhetővé válik a jelentős összegű adókedvezmény is számukra. A legszegényebb körülmények között élő gyermekeknek – az államtitkár szerint – főként az esélyegyenlőséget célzó, a tanulást, képzést segítő kormányzati intézkedések próbálnak segíteni. Komoly eredményként értékelte, hogy az idén a tavalyihoz képest csökkent a kiegészítő családi pótlékra jogosult – azaz a legrosszabb körülmények között élő – gyermekek száma. Megemlítette a minimálbér radikális emelését is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.