Mától vásárolja az állam a termőföldet

Mától megkezdődik a termőföldek felvásárlása, amelyek ideiglenesen a Kincstári Vagyoni Igazgatóság kezelésébe, onnan pedig az ősszel felállítandó Nemzeti Földalap Kht.-be kerülnek.

Nagy Ottó
2001. 09. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vonza András agrárminiszter kezdeményezte a tárca közigazgatási államtitkárának felmentését, mert – mint elmondta – úgy érezte, bizonyos munkafolyamatok lelassultak a minisztériumban. A gazdahitel-pályázatok elkészültében már csak egy kérdésben tér el az agrártárca és Pénzügyminisztérium (PM) álláspontja. A szaktárca ötvenmillió forintban határozná meg a gazdahitel felső határát, míg a PM szerint tízmillió forint is elegendő.
Vonza András szerint a minisztériumban más személycserék is várhatók, de azok nem állnak összefüggésben Kovács Zoltán felfüggesztésével. A miniszter bejelentette: mától megindul a termőföldek felvásárlása, a falugazdászok és a megyei földhivatalok fogadják az eladókat.
A földvásárlási mechanizmusról Berczi Norbert helyettes államtitkár elmondta: az eladóknak először a falugazdászhoz, illetve a megyei hivatalokban külön e célból foglalkoztatott ügyvédhez kell fordulniuk. Az adásvétel azonban csak akkor jön létre, ha a hivatal által – az adott földre vonatkozó értékbecslés után – kínált összeget a földtulajdonos elfogadja. Berczi Norbert hangsúlyozta: minden területnek más az ára, nem alkalmaznak egységes tarifát, az eladásra kínált földért fizetendő összeget az értékbecslés határozza meg. Az értékesítések elsőbbséget élveznek a földhivatalokban, átfutási idejük várhatóan egy hónap lesz.
Az eladás után a területek a Kincstári Vagyoni Igazgatóság kezelésébe kerülnek, majd a rövidesen felálló Nemzeti Földalap Kht.-hoz.
Az FVM a földalapról szóló törvénytervezet mellett még két új törvénytervezetet és két törvénymódosítást terjeszt a parlament elé, amelyekhez csatolja a jövő évi támogatásokat is. A földalapban ötmilliárd forint van, ebből hármat fordíthat termőföldvásárlásra, másfelet pedig a földhasználati nyilvántartási rendszer kiépítésére.
Vonza András a búzaexportról úgy nyilatkozott, az jóval nagyobb volt az eddig nyilvánosságra kerülő adatoknál. A búzapiac mozog, a negatív híresztelések azért kaptak lábra, mert sokaknak fáj, hogy a termelők a minisztérium tanácsára tárolják terményüket, és nem adják el azt a „kombájn mellől”.
Az agrártárca eddig még nem hirdetett exporttámogatást, és mint az agrárminiszter mondta, csak akkor avatkoznak be a gabonapiaci folyamatokba, ha azt szakmailag indokoltnak tartják, de azzal pillanatnyilag nem kell számolni.
A „hivatalos” hírek ellenére lapunk úgy értesült, hogy a minisztériumban – noha még nincs konkrét elképzelés – két héten belül körvonalazódhat az exporttámogatási rendelet tervezete.
***
Harmincmázsányi idei termésű, minőségi búzát borított ki az emődi szeméttelepre Gyuricza József térségi magántermelő tegnap, mondván, hogy így kívánja felhívni a figyelmet a búza értékesítése körüli súlyos gondokra. – Ennyit ér a magyar búza – mondta, miután szemétbe temette a kenyérgabonát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.