Polémia a kiegészítő családi pótlékról

A kiegészítő családi pótlék (1997-es bevezetésétől rendszeres gyermekvédelmi támogatásnak hívták) értékállósága már nem biztosított – állítja Újhelyi István, az MSZP elnökségi tagja.

2001. 10. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Álláspontját azzal indokolta, hogy a kormányzat tavaly átnevezte a rendszeres gyermekvédelmi támogatást kiegészítő családi pótlékra. Az összegét pedig az idei évtől már nem a nyugdíjminimum 20 százalékában határozzák meg, hanem arról az adott évi költségvetés rendelkezik. A tavalyi 3320 forintos összeg az idén 4 ezerre emelkedett, ami ugyan 20 százalékos növekedés, jövőre azonban mindössze 5 százalékkal, 4200 forintra emelkedne az összeg. Ez a nyugdíjak – és várhatóan a nyugdíjminimum – januárra tervezett 9,7 százalékos emelkedésének mértékétől lényegesen elmarad. Újhelyi hozzátette: ha jövőre is jár majd a nyugdíjminimumhoz kötődő szociális ellátások után egyszeri kiegészítés, abból ez az ideihez hasonlóan kimarad. Hangsúlyozta: a kormány a kiegészítő családi pótlék elértéktelenítését is megkezdte a családi pótlékhoz hasonlóan. Ha pedig jövőre is biztosítanak 13. havi ellátást, azzal csak pótolják a várható reálérték-veszteséget. A rendszeres gyermekvédelmi támogatást 1997-ben vezették be 4 milliárd forintos költségvetéssel. 1998-ban már 18 milliárdot, az idén 41,4, jövőre pedig 43,3 milliárd forintot fordítanak erre a célra – reagált az elmondottakra Lakner Zoltán, a Szociális és Családügyi Minisztérium helyettes államtitkára. Tehát ebben a ciklusban jelentős vásárlóérték-növekedés tapasztalható, ez ebben az évben elérte a 20 százalékot – mondta, hozzátéve: ha a korábbi mechanizmust követtük volna, akkor az emelés mértéke a költségvetés szerint alig haladta volna meg a 10 százalékot. A 13. havi ellátás bevezetésével pedig – amelyet a költségvetési és a gyermekvédelmi törvény jogi és pénzügyi garanciái mellett jövőre is biztosítanak az iskolás korú gyermeket nevelő családoknak – tovább nőtt az ellátás reálértéke – tette hozzá Lakner Zoltán. A névváltoztatásra szerinte azért volt szükség, mert így az ellátás beépült a családtámogatás rendszerébe, s jobban jelzi, hogy az összeg a leginkább rászorulóknál egészíti ki mintegy 80 százalékkal a családi pótlékot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.