Stratégia a fogyatkozás ellen

2001. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú távú népesedési stratégia megalkotása lesz a legfontosabb feladata a tegnap megalakult nemzeti népesedési kormánybizottságnak. Az Orbán Viktor miniszterelnök által vezetett testület tíz miniszterből és hét elismert szaktudósból áll, emellett még ötven szakember segíti a munkát.
– A bizottságnak a magyar nemzet legnagyobb problémájára kell megoldást találnia. A népesedési helyzet nem jó, de nem is reménytelen, hiszen az előző másfél évben javultak a demográfiai mutatók, lassult a népességfogyás üteme – jelentette ki Harrach Péter szociális és családügyi miniszter. Ugyanakkor megjegyezte: a legpesszimistább előrejelzések szerint 2050-re akár 6,5 millióra apadhat az ország lakossága, de a leginkább optimista becslések szerint is kilencmillióra csökken addigra a lélekszám.
Bogár László, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára, a bizottság titkárságvezetője jelezte: a jövő év elejére elkészülhet a nemzeti népesedési program első változata. Hozzátette: hosszú távú stratégiára van szükség, hiszen a komplex demográfiai folyamatokat csak évtizedes távlatokban lehet kezelni. Úgy vélte: az utóbbi húsz évben a kormányoknak azért nem sikerült eredményeket elérniük e területen, mert intézkedéseik nem voltak átfogók és összehangoltak. A tegnapi alakuló ülésen nem került szóba a tudatos betelepítési politika problémája.

- Háttér -

Országunk mai területén 1980 végén éltek a legtöbben: 10,713 millióan. Az idei népszámlálás adatai szerint most 10,197 millió az ország lélekszáma. A századfordulón a mai országterület lakossága egyébként körülbelül hárommillióval volt kevesebb a jelenleginél.
Magyarországon 1981 óta kevesebben születnek, mint ahányan meghalnak, bár a születések száma akkor már régóta nem érte el az utánpótláshoz szükséges szintet. Nem önmagában a népességcsökkenés okoz súlyos problémát, hanem az azzal általában egyidejű elöregedés. A Központi Statisztikai Hivatal Népességkutató Intézetének előrejelzései közül a legvalószínűbbnek tartott modell szerint nem áll le a népességcsökkenés Magyarországon, s 2015 körül bekövetkezik egy újabb öregedési hullám.
A számítások szerint 2050-re nyolcmillióan élünk majd az országban. Két szélsőséges variáció erre az időre minimálisan hat-, maximális pedig tízmillió fővel számol. A 0–19 évesek száma akár a felére is csökkenhet 50 év alatt. A munkaképes korúak (20–64 évesek) száma 2050-re a mai háromnegyedére kalkulálható. A 65 évnél idősebbek száma másfélszeresére, a legpesszimistább számítás szerint pedig akár 36 százalékra is emelkedhet 2050-ig a jelenlegi 14 százalékról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.