Betegségek az ősi Peruban

A perui múmiák tanulmányozása arra enged következtetni, hogy a térség őslakosai már jóval a spanyol hódítók megérkezése előtt is szenvedtek tuberkulózisban – vagy legalábbis egy ahhoz hasonló fertőző betegségben – és ízületi gyulladásban.

MTI
2001. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gerald Conlogue amerikai bio-antropológus felfedezése kétségbe vonja azt az eddigi teóriát, amely szerint a fertőző betegségeket az európaiak hurcolták be Latin-Amerikába 1492 után. A hamdeni Quinnipiac Egyetem (Connecticut állam) kutatója az 1996-ban felfedezett csacsapoja múmiákat tanulmányozta. A holttesteket 500-1000 évvel ezelőtt helyezték el barlangokban egy meredek hegyoldalban, a mai Peru területén. A 205 Laguna de los Condores-i múmia röntgenvizsgálata meglepően nagy arányban mutatott ki fertőző betegség okozta, tbc maradványaira emlékeztető elváltozásokat a gerincben és a tüdőben. A mumifikált emberek többsége a 20-as évei végén vagy a 40-es éveiben járt, amikor meghalt. Életkorukhoz képest rendkívül nagy arányban találták meg rajtuk az ízületi gyulladás maradványait.
A kutatók a csacsapojákról eddig azt tartották, hogy elszigeteltségük miatt majdnem teljesen mentesek voltak a betegségektől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.