A tervpályázat kiíróinak az a célja, hogy a jelentkezők meghatározzák a XXI. kerület fejlesztésre kiszemelt részének településszerkezetét, területfelhasználását, a beépítés karakterét és mértékét. A tervpályázatot elbíráló fővárosi és csepeli önkormányzat, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, valamint az Észak-Csepel Ingatlanfejlesztési Rt. képviselői szakmai szervezetek bevonásával várhatóan decemberben döntenek a nyertesről. A főváros majd ennek alapján terjeszti a végső határozatot meghozó közgyűlés elé Budapest településszerkezeti tervének módosítását.
Schneller István főépítész egy Csepelen rendezett szakmai tanácskozáson „napjaink legizgalmasabb fejlesztésének” nevezte a sziget északi területén megvalósuló programot, amelyet az Észak-Csepel Rt. valósít majd meg. A cég mögött a – korábbi sajtóértesülések szerint az MSZP-hez közel álló – Wallis Rt. áll.
A terület stratégiai elhelyezkedése – rendkívül közel fekszik az új Nemzeti Színházhoz és a körülötte létesítendő millenniumi városközponthoz – és nagysága miatt az itt megvalósuló beruházás hoszszú évekre meghatározza majd a fővárosi városfejlesztés irányvonalát. A munkálatok elindításához és a fejlesztés végső koncepciójának kidolgozásához azonban szükséges a jelenleg mezőgazdasági művelés alatt álló terület építési területté való átsorolása, ami a fővárosi szabályozási keretterv és a fővárosi területi szabályozási terv módosításával lehetséges.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Wallis Rt. által létrehozott Észak-Csepel Ingatlanfejlesztési Rt. jelzálogot akart bejegyezni többhektárnyi, majdan értékesítendő észak-csepeli ingatlanra. A csepeli önkormányzat még a múlt év végén kötött szerződést a Wallis Rt.-vel a XXI. kerület szigetcsúcsának fejlesztési előkészítési munkálataira. A közbeszerzési pályázat nélküli, mintegy 250 millió forint értékű beruházást a felkért cég finanszírozza meg előzetesen tagi hitelből, s több jogosultságot szerez tervek, tanulmányok hasznosítására. Folyamatosan apportálja az összesen 200 hektáron fekvő ingatlanok egy részét az önkormányzat egyszemélyes kft.-jébe, s azok esetleges értékesítésére pályázatot írnak ki. Ezek elbírálásáról a Wallis és a HVL Invest Kft. által közösen létrehozott Észak-Csepel Ingatlanfejlesztési Rt. dönt, s a nyertes kiválasztására javaslatot tesz a szocialista többségű kerületi önkormányzati testületnek. A Wallis Rt. egyébként 99,95 százalékban tulajdonosa a Hungaroholding Consulting Rt.-nek is, amelynek vezérigazgatója Kardos Péter, a Fővárosi Közgyűlés MSZP-frakciójának képviselője. Értesülésünk szerint az eladásokból vagy a bérbeadásokból származó nettó nyereség 65 százaléka az önkormányzatot, 35 pedig a Wallis által létrehozott ingatlanfejlesztési részvénytársaságot illeti meg. A szigetcsúcs hasznosításához szükséges bizonyos tervezői feladatokra az önkormányzat a külső partnerek finanszírozásával szerződést kötött az URB Kft.-vel is. Ennek a cégnek évekkel ezelőtt Baráth Etele MSZP-s országgyűlési képviselő, a területfejlesztési bizottság alelnöke volt a vezetője. A politikus részt vett a fővárosi tervtanács azon ülésén is, amely a szigetcsúcs fejlesztésével, illetve a csepeli szennyvíztisztító kérdésével foglalkozott.
A Csepeli Központi Szennyvíztisztító az elképzelések szerint a szigetcsúcs nyugati részén épülne meg, közvetlenül a fejlesztésre kijelölt kétszáz hektáros terület mellett. A tisztító átadását 2007-re tervezik. Megvalósulása esetén a budapesti szennyvíz 80 százaléka tisztítva ömlene a Dunába. Környezetvédelmi szempontok és a szigetcsúcs fejlesztése miatt az érintettek zárt rendszerű létesítményt javasolnak. A szennyvíztisztító megépítéséhez állami, fővárosi és az úgynevezett uniós ISPA-forrásokat is igénybe kell venni.
Lakatos Márkot utolérte a végzete, Wellor a céltáblájára tűzte