Korábban elképzelhetetlen volt, hogy Amerika nyíltan bírálja Izrael palesztinpolitikáját. A mostani terrortámadás azonban mindent megváltoztatott. A Newsweek című amerikai politikai magazin felmérése azt mutatja, hogy az amerikaiak 58 százaléka szerint kapcsolat van a Világkereskedelmi Központ épületeit romba döntő akciók és a közel-keleti válság között. Szintén több mint a szavazók fele úgy véli, hazájuknak változtatnia kell Izraelt segítő politikáján. A változást jelzi, hogy George W. Bush elnök bejelentette, támogatja a független palesztin állam megalkotását. Ez mintegy válasz arra, hogy míg a terrortámadással foglalkozott az egész világ, Izrael behatolt több palesztin településre. A palesztin autonóm területek megszállását megszüntetni kívánó ENSZ BT-döntést éppen Amerika kezdeményezte, pedig a Biztonsági Tanácsban az Egyesült Államok vétójogával eddig csak akkor élt, amikor meg kívánta akadályozni az Izraelt elítélő döntések meghozatalát.
Egyre több ország fejezi ki nemtetszését az izraeli politika miatt, immár hivatalosan is támogatva a független és demokratikus Palesztina kikiáltását. Ez az állam fontos stabilizáló tényező lehetne a Közel-Keleten, az iszlám világ is előrelépésként értékelné az új Palesztina megalkotását, a menekülttáborok lakói is hazára lelhetnének. Bár a földrajzilag széttagolt, elmaradott és gazdaságilag teljesen Izraelre utalt új állam valószínűleg rendkívül rossz esélyekkel indulna az országok vetélkedésében, mégis a palesztinok sajátja lenne. Olyan, amelyre több mint ötven éve várnak.
Úgy tűnik, egyre közelebb Palesztina kikiáltásának a napja. Izrael számára ez teljes diplomáciai vereséggel lenne egyenértékű. Az izraeli idegenforgalmi miniszter meggyilkolásának híre sem forgatta fel a világsajtót, inkább az azt követő harci cselekmények. Az egységkormány is recseg-ropog, azt is megszellőztették, hogy Simon Peresz több társával együtt kilép a koalícióból, amely egyben a közös kormányzás végét is jelenti. A világhatalmak jelenleg a Közép-Ázsia felől jövő fenyegetéssel szállnak szembe, és úgy tűnik, most fontosabb a terrorizmusellenes koalícióban kulcsszerepet játszó arab államok szimpátiája, mint a muzulmán világ szemében ördögnek számító Izrael.
Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Ferihegyen