A tálibok szerint Bin Laden nincs az általuk ellenőrzött területen, és az is lehet, hogy már nem is tartózkodik Afganisztánban. Közben Mohammed Daud tábornok, az ellenzéki egységek egyik vezetője tárgyalt a tálibok kunduzi parancsnokával és a megbukott kormány volt védelmi miniszterével, Fazil Muszlimjar mollával, hogy adják meg magukat, majd hozzanak létre demilitarizált övezetet a Kunduztól keletre lévő frontvonalaknál.
A tálibellenes Északi Szövetség indiai képviselője útján bejelentette: nem ellenzi, hogy az ENSZ által felügyelt átmeneti rendezés keretében Muhammad Zahir volt királyt „jelképes elnöknek” nevezzék ki.
Tommy Franks tábornok, az afganisztáni amerikai hadműveletek parancsnoka szerdán Taskentben kijelentette, hogy ha szükséges, szárazföldi erőket is bevetnek. Franks, aki kedden szemlét tartott az Üzbegisztánban állomásozó mintegy 2000 főnyi amerikai haderőnél, sajtókonferenciáján megerősítette, hogy jelenleg nincsenek szárazföldi egységek Afganisztánban, csupán a légierő és a „különleges egységek” vesznek részt az ellencsapásban, de egyelőre napirenden tartják különböző katonai erők „nem nagyszámú” bevetését.
John Howard ausztrál kormányfő bejelentette, hogy egy harmincfős elit alakulat indult a Perzsa-öbölbe, hogy támogatást nyújtson az Afganisztán elleni amerikai ellencsapásnak. Ugyanakkor Jean Chrétien kanadai miniszterelnök közölte, hogy kormánya csak abban az esetben küld csapatokat Afganisztánba, ha „azok jelenlétét szükségesnek érzi”. A gyors bevetésű európai haderő felállításáról rendezett brüszszeli tanácskozáson Janusz Zemke lengyel nemzetvédelmi miniszterhelyettes közölte: Lengyelország kész több mint száz, különleges egységekben szolgáló hivatásos katonát küldeni Afganisztánba, de konkrét felkérésre vár az Egyesült Államoktól. A The Guardian című londoni liberális újság védelmi minisztériumi forrásból úgy értesült, hogy elképzelhető: Nagy-Britannia nem küld több egységet Afganisztánba, sőt, visszahívhatja azt a száz elit katonát is, akik jelenleg Kabul közelében állomásoznak.
George W. Bush amerikai elnök kedden Gloria Arroyo Fülöp-szigeteki elnök asszonnyal folytatott washingtoni tárgyalásain a szigetországnak nyújtott gazdasági és katonai segélyek jelentős emelését helyezte kilátásba, hogy a manilai kormány fel tudja számolni a szélsőséges, szakadár iszlám mozgalmakat. A Fehér Ház feltételezi, hogy a túszszedő akcióiról elhíresült Abu Szajjaf mozgalomnak kapcsolatai vannak Oszama bin Ladennel.
Clare Short, a brit kormány nemzetközi fejlesztési minisztere Washington szemére vetette, hogy „nem veszi elég komolyan” az Afganisztán megsegítését célzó nemzetközi humanitárius erőfeszítéseket. A brit parlament alsóházának illetékes bizottsága előtt Short kijelentette: létfontosságúnak tartja nemzetközi békefenntartók bevetését Afganisztánban, hogy biztonságos körülményeket teremtsenek a segélyszervezetek működéséhez.
***
AMERIKAI MOZLIMOK PÁLFORDULÁSA. Legalább kétmillió muzulmán él az Egyesült Államokban – a valóságban ugyan ennek kétszerese lehet a számuk, mert a népszámlálások idején sokan eltitkolták a vallásukat. A terrortámadás óta az amerikai lakosság egy része őket is ellenségesen kezeli. Az Amerikai Arab Diszkriminációellenes Liga igazgatója azonban kijelentette, hogy a szervezet lojális az amerikai nemzet iránt. A liga azóta kerül minden olyan kérdést, amely például Izraelre vagy Irakra vonatkozik. Nemrég azonban mégis felháborodtak. Rudolf Giuliani, New York eddigi polgármestere ugyanis visszautasította Szaúd-Arábia egyik hercegének tízmillió dolláros csekkjét, amelyet a New York-i károsultak javára akart küldeni. Giuliani ezzel Szaúd-Arábia magatartását bírálta. Válaszként a liga igazgatója kijelentette: „Politikailag eddig nem volt korrekt az amerikai politikának a bírálata, most azonban szakítunk ezzel a gyakorlattal.” Azóta változatlanul lojálisak Amerikával szemben, dicsérik Bush kríziskezelését, segítik az FBI nyomozását, de sérelmezik az emberi jogok közel-keleti sorozatos lábbal tiprását. Ezzel bírálják mindazt, ami a Közel-Keleten történik és Amerika-ellenes hangulatot kelt. (F. D.)
Kiderült, hogy alakultak a keresetek júniusban
