Lentner a MIÉP igen szavazatairól

A MIÉP az utolsó pillanatban határozta el, hogy igennel szavaz a kormány által beterjesztett zárszámadási törvénytervezetre. A többi ellenzéki párt nemmel voksolt, s a kormánypártokkal való összejátszással vádolták a MIÉP-et, annak ellenére, hogy Csurka István pártja nélkül is – ha nem is nagy többséggel – elfogadták volna a javaslatot. Lentner Csaba országgyűlési képviselő lapunknak úgy fogalmazott, hogy döntésük hátterében szakmai érvek húzódnak.

2001. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

n Pál Gábor
Taktikai vagy egyéb okai voltak annak, hogy csak az utolsó pillanatban döntötték el, támogatják a kormány által beterjesztett zárszámadási törvényjavaslatot?
– A MIÉP-frakció egy hosszas és alapos vizsgálatnak vetette alá a költségvetési zárszámadást. Miután a kérdéseinkre és az elvárásainkra a megfelelő válaszokat megkaptuk, azt követően lettünk csak döntési helyzetben.
– Mi volt az a lényeges elem, amely miatt végül is így döntöttek?
– A Fidesz-kormány 2000. évi zárszámadási törvényjavaslata azért lényeges elmozdulást jelent az MSZP–SZDSZ népnyúzó gazdaságpolitikájától, a hazai vállalkozókat, családokat és önkormányzatokat sanyargató, sőt megsarcoló pénzügyi intézkedésektől. Adott gazdaságpolitikai körben, amit lehetett, a Fidesz-kormány megtett. Az előző szociálliberális kormány lefagyasztotta a kisvállalkozások, a mezőgazdasági termelők és a családok esélyeit. Az a körülmény, hogy 283 milliárd forint többletbevétel és nem újabb 283 milliárd forint mínusz van a zárszámadásban, már önmagáért beszél. A MIÉP arra mondott igent, hogy a 283 milliárdból a nyugdíjasok 92 milliárdot, a köztisztviselők 33 milliárdot, a három műszakban dolgozó egészségügyi dolgozók pedig több mint 10 milliárd támogatást kapjanak. Fontos elvárásunk volt, hogy a Széchenyi-terv keretei között a kis- és középvállalkozások újabb támogatásokat kapjanak, a nemzeti tulajdonban lévő stratégiai cégek pedig költségvetési támogatásban részesüljenek. Ezek megvalósultak. A szerencsejáték-piac privatizációjától megmentettük a hazai kis- és középvállalkozókat, ugyanakkor a korábbinál szigorúbb felügyeleti, ellenőrzési szabályokra vonatkozó elvárásainkat is keresztül tudtuk vinni.
– Támogatták volna ugyanezt a törvénytervezetet, ha egy szocialista vezetésű kormány terjesztette volna elő?
– Az MSZP-kormány a Bokros-csomaggal rukkolt elő 1995-ben. Ennek a következményeit még most is megtapasztaljuk. Az MSZP alatt aztán eladták az energiaszektort, a pénzintézeteket. A bécsi CW Bank és Postabank veszteségeit, és az ott folyó pénzügyi visszaéléseket leplezték. Tőlük idegen lenne, hogy a kisemberek és a kisvállalkozók érdekeit képviseljék, sőt inkább megsarcolták őket. A nyugdíjasoktól 12 százalékot vettek el. A hazai vállalkozókra pedig „ráengedték” a multikat.
– A MIÉP, illetve konkrétan ön számos pontját kifogásolta az előterjesztésnek. Többek között nehezményezte a millenniumi városközpont beruházójának nyújtandó 52 milliárd forintos garanciavállalást. Most hogyan vélekedik erről?
– A millenniumi városközpont az MSZP–SZDSZ-kormány által lemondott világkiállítás úgynevezett expótelkein épül fel. A terület célszerű hasznosítása valósul meg. A magyar nemzeti kultúra megőrzésére, a magyar identitástudat fejlesztésére hivatott létesítmények megépítésére egy magát nemzeti radikális pártnak valló politikai erő hogyan mondhatna nemet?
– Teljes mértékben elégedettek? Hiszen ön kevesellte a kis- és középvállalkozóknak jutó támogatást, a nemzetközi pénzintézetektől való erőteljes függőséget is.
– Nem állítom azt, hogy teljes mértékben már rendben lennének a dolgok, de egyfajta olvadás, egyfajta enyhülés, egy, a magyar társadalom kibontakozását lefagyasztó, sőt letaglózó MSZP– SZDSZ-kormányzás után azért elindultak a társadalmi felemelkedést segítő folyamatok. A Fidesz-kormány gazdaságpolitikai intézkedései jó alapot teremtenek arra, hogy 2002-től egy radikálisabb, a valódi, igazságos arány szerinti közteherviselést, az államadósság átütemezését, kamatterheinek csökkentését és a privatizáció egyes tételeinek felülvizsgálatát megvalósító gazdaságpolitika megvalósuljon. Ennek sok akadályát a Fidesz-kormány eltávolította, mondhatnám, hogy a havat letolta a radikális nemzeti gazdaságpolitika érvényesítése előtt. Jobbak lesznek induló pozícióink 2002 májusától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.