Régi fényében tündököl majd a Royal

Jövő szeptemberben a tulajdonos cég elkészül az 1991-ben bezárt Erzsébet körúti Royal szálló felújításával. A tervek szerint az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-től megvásárolt ingatlan helyén a harmincmilliárdos beruházás eredményeként négyszáz szobás luxusszszálló épül majd, amit az eredeti tervek felhasználásával készítenek el.

2001. 11. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eredetileg az 1896-os millenniumra építették a Royal szállót. Az akkor kifizetődőnek tűnő beruházásra azért volt szükség, mert az évfordulóra érkező külföldi vendégeket, üzletembereket nem tudták hol elszállásolni. Erre a célra a főváros legjelentősebb szállodatulajdonosai részvénytársaságot alapítottak és megvásárolták a nagykörúti telket, amely egészen a szomszédos Hársfa utcáig terjedt.
A körútnak ez a szakasza már akkor a város egyik fő ütőere volt, ezért a szálloda szobái közül mind többnek a város e vonzó része felé kellett nézni. Ez a törekvés meghatározta az épület jellegzetes architektúráját is.
A húszas években néhányszor átalakították az éttermeket, és valószínűleg a lakások és apartmanok számának csökkenése árán növelték a szobák, valamint a fürdőszobák számát. A második világháború idejében a Gestapo székháza volt a luxusszálló. Súlyos sérülések ugyan nem érték, de az 1953-ig irodának használt épület felszerelése elpusztult. Az 1957-es átépítést követően az immár állami tulajdonú Royal ismét szállodaként nyitott meg, de ekkor már az egykori luxusépület nem hasonlított eredeti önmagához. 1991-ben zárták be az akkorra teljesen lepusztult szállót.
Demszky Gábor főpolgármester ismertette: többszöri sikertelen kísérlet után az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. 1997 folyamán adta el az immár öt esztendeje üresen álló ingatlant a Corinthia Befektetés Magyarország Szolgáltató Kft.-nek. A főpolgármester szerint a szállodára költött harmincmilliárd forint kétszeresébe kerülne a teljes Nagykörút felújítása.
– A VII. kerület eladta a nemrég még társasházként működő szomszédos épületet százmillió forintért a szállodát építő cégnek, amelyet ugyancsak a luxushotel részévé alakítanak át – fűzte hozzá Szabó Zoltán, Erzsébetváros polgármestere. Véleménye szerint az elmúlt évek négy kerületi költségvetésének együttes összege nem érte el a társasházért kapott pénzt.
– Erzsébetváros egy súlyos sebe gyúgyul be a szálló rendbehozatalával, melyet elsősorban a szegénység okozott – mondta.
Alapos feltárások segítségével sikerült megállapítani a jelentős átépítések közben elveszett eredeti épületképet. A védett részeken kívül – ilyen a körúti frontszakasz és a báltermi rész – a tulajdonos a teljes bontás mellett döntött, amelyhez a Hild-Ybl Építéstörténeti és Műemléki Kft. szakvéleménye mellett, az építéshatóság is hozzájárult.
A homlokzatot és az egykori báltermet korhű módon állítják helyre. Az egykori szálloda többi részét már elbontották, s megkezdték a korszerű hotelépület kialakítását. Ugyancsak korhű jelleggel újul meg az egyik szomszédos épületben lévő korabeli fürdő is. A beruházás keretében 415 vendégszobát, kávéházakat, négy éttermet, konferenciatermeket és üzleteket alakítanak ki az épületben.
*
A Grand Hotel Royal befektetője líbiai kapcsolatokkal is rendelkezik – értesült lapunk. Ezt bizonyítja, hogy a Corinthia Hotels International csoportnak az észak-afrikai országban is van egy luxusszállodája, valamint a budapesti Aquincum Hotel 1997-től szintén a cég tulajdona. Ez a szálló már az USA tiltólistáján is szerepelt korábban, éppen a líbiai kapcsolatok miatt. Az Egyesült Államok egyébként nem folytat semmilyen kereskedelmi tevékenységet Líbiával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.