Eredetileg az 1896-os millenniumra építették a Royal szállót. Az akkor kifizetődőnek tűnő beruházásra azért volt szükség, mert az évfordulóra érkező külföldi vendégeket, üzletembereket nem tudták hol elszállásolni. Erre a célra a főváros legjelentősebb szállodatulajdonosai részvénytársaságot alapítottak és megvásárolták a nagykörúti telket, amely egészen a szomszédos Hársfa utcáig terjedt.
A körútnak ez a szakasza már akkor a város egyik fő ütőere volt, ezért a szálloda szobái közül mind többnek a város e vonzó része felé kellett nézni. Ez a törekvés meghatározta az épület jellegzetes architektúráját is.
A húszas években néhányszor átalakították az éttermeket, és valószínűleg a lakások és apartmanok számának csökkenése árán növelték a szobák, valamint a fürdőszobák számát. A második világháború idejében a Gestapo székháza volt a luxusszálló. Súlyos sérülések ugyan nem érték, de az 1953-ig irodának használt épület felszerelése elpusztult. Az 1957-es átépítést követően az immár állami tulajdonú Royal ismét szállodaként nyitott meg, de ekkor már az egykori luxusépület nem hasonlított eredeti önmagához. 1991-ben zárták be az akkorra teljesen lepusztult szállót.
Demszky Gábor főpolgármester ismertette: többszöri sikertelen kísérlet után az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. 1997 folyamán adta el az immár öt esztendeje üresen álló ingatlant a Corinthia Befektetés Magyarország Szolgáltató Kft.-nek. A főpolgármester szerint a szállodára költött harmincmilliárd forint kétszeresébe kerülne a teljes Nagykörút felújítása.
– A VII. kerület eladta a nemrég még társasházként működő szomszédos épületet százmillió forintért a szállodát építő cégnek, amelyet ugyancsak a luxushotel részévé alakítanak át – fűzte hozzá Szabó Zoltán, Erzsébetváros polgármestere. Véleménye szerint az elmúlt évek négy kerületi költségvetésének együttes összege nem érte el a társasházért kapott pénzt.
– Erzsébetváros egy súlyos sebe gyúgyul be a szálló rendbehozatalával, melyet elsősorban a szegénység okozott – mondta.
Alapos feltárások segítségével sikerült megállapítani a jelentős átépítések közben elveszett eredeti épületképet. A védett részeken kívül – ilyen a körúti frontszakasz és a báltermi rész – a tulajdonos a teljes bontás mellett döntött, amelyhez a Hild-Ybl Építéstörténeti és Műemléki Kft. szakvéleménye mellett, az építéshatóság is hozzájárult.
A homlokzatot és az egykori báltermet korhű módon állítják helyre. Az egykori szálloda többi részét már elbontották, s megkezdték a korszerű hotelépület kialakítását. Ugyancsak korhű jelleggel újul meg az egyik szomszédos épületben lévő korabeli fürdő is. A beruházás keretében 415 vendégszobát, kávéházakat, négy éttermet, konferenciatermeket és üzleteket alakítanak ki az épületben.
*
A Grand Hotel Royal befektetője líbiai kapcsolatokkal is rendelkezik – értesült lapunk. Ezt bizonyítja, hogy a Corinthia Hotels International csoportnak az észak-afrikai országban is van egy luxusszállodája, valamint a budapesti Aquincum Hotel 1997-től szintén a cég tulajdona. Ez a szálló már az USA tiltólistáján is szerepelt korábban, éppen a líbiai kapcsolatok miatt. Az Egyesült Államok egyébként nem folytat semmilyen kereskedelmi tevékenységet Líbiával.
Orbán Viktor: A héten két megdöbbentő hír is napvilágot látott