Bethlen István gróf egy évtizedig, 1921 és 1931 között állt Magyarország élén, irányítása alatt az ország újra talpra állt. Saját erejére és munkájára támaszkodva megtalálta helyét az akkor formálódó – mondjuk úgy – új Európában – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Bethlen István síremlékének avatásán. A kormányfő hangsúlyozta: tíz nyugodt év, stabilitás, konszolidáció, szélsőségektől mentes korszak fűződik Bethlen István nevéhez. Orbán Viktor szerint Szent István király és IV. Béla után az egykori kormányfő a harmadik honalapító, hiszen Trianon után egy szinte életképtelennek tűnő maradék Magyarországból újra életképes hazát teremtett, amely ma is otthonul szolgál a Kárpát-medencében élő magyaroknak és a velünk együtt élő nemzetiségieknek.
Bethlen világnézete, ahogy Széchenyié is, magyar volt. „Széchenyi István nem volt sem kuruc, sem labanc, sem liberális, sem konzervatív. Ő egyedül és kizárólag magyar volt. Az ő világnézete a magyar világnézet volt” – idézte az egykori miniszterelnököt Orbán Viktor. Hozzátette: ennek megfelelően legfontosabb feladatának azt tekintette, hogy összefogja és összetartsa a magyarságot.
– Félre kell tennünk mindent, ami megoszt bennünket, hogy összefogva alkothassuk meg közös célunkat, a polgári Magyarországot – szögezte le Orbán Viktor.
A Nemzeti Kegyeleti Bizottság képviseletében Boross Péter volt miniszterelnök leszögezte: Bethlen István példát mutatott az utókornak helytállásból, magyarságból, bátorságból. Emlékeztetett arra, hogy a volt kormányfőt valahol egy moszkvai börtönben ismeretlen okból és tisztázatlan körülmények között érte a halál.
A síremléket több miniszter, politikai és katonai vezető is megkoszorúzta.
*
Erdélyi arisztokrata családban született gróf Bethlen István 1874-ben. Tanulmányait Bécsben, Budapesten és Angliában végezte. 1901-től 1939-ig parlamenti képviselő, ezt követően felsőházi tag. 1919-ben a Nemzeti Egyesülés Pártja megalakítója, a Bécsben megalakuló Anti Bolsevista Comité vezetője. 1920-ban a magyar békedelegáció tagja. 1921–31 között miniszterelnök. Kormányfői működéséhez a Trianon utáni rendszer gazdasági és politikai konszolidációja kapcsolódik. Az 1931-ben jelentkező hitelválság hatására kénytelen volt lemondani, de továbbra is meghatározó alakja maradt a magyar politikai életnek. A második világháború alatt az angolszász orientációjú csoport legtekintélyesebb alakja volt. 1945 elején a szovjet hatóságok letartóztatták, majd a Szovjetunióba hurcolták. Ott halt meg tisztázatlan körülmények között. Hamvait 1994-ben hozták haza Magyarországra.

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül