Tisztelgés Bethlen emléke előtt

A hét végén avatták fel gróf Bethlen István miniszterelnök síremlékét a Fiumei úti temető 12-es parcellájában. Az eseményen Orbán Viktor jelenlegi és Boross Péter egykori kormányfő mondott beszédet. A síremléket a Nemzeti Kegyeleti Bizottság állíttatta.

Blázsovics Lívia
2001. 11. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bethlen István gróf egy évtizedig, 1921 és 1931 között állt Magyarország élén, irányítása alatt az ország újra talpra állt. Saját erejére és munkájára támaszkodva megtalálta helyét az akkor formálódó – mondjuk úgy – új Európában – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Bethlen István síremlékének avatásán. A kormányfő hangsúlyozta: tíz nyugodt év, stabilitás, konszolidáció, szélsőségektől mentes korszak fűződik Bethlen István nevéhez. Orbán Viktor szerint Szent István király és IV. Béla után az egykori kormányfő a harmadik honalapító, hiszen Trianon után egy szinte életképtelennek tűnő maradék Magyarországból újra életképes hazát teremtett, amely ma is otthonul szolgál a Kárpát-medencében élő magyaroknak és a velünk együtt élő nemzetiségieknek.
Bethlen világnézete, ahogy Széchenyié is, magyar volt. „Széchenyi István nem volt sem kuruc, sem labanc, sem liberális, sem konzervatív. Ő egyedül és kizárólag magyar volt. Az ő világnézete a magyar világnézet volt” – idézte az egykori miniszterelnököt Orbán Viktor. Hozzátette: ennek megfelelően legfontosabb feladatának azt tekintette, hogy összefogja és összetartsa a magyarságot.
– Félre kell tennünk mindent, ami megoszt bennünket, hogy összefogva alkothassuk meg közös célunkat, a polgári Magyarországot – szögezte le Orbán Viktor.
A Nemzeti Kegyeleti Bizottság képviseletében Boross Péter volt miniszterelnök leszögezte: Bethlen István példát mutatott az utókornak helytállásból, magyarságból, bátorságból. Emlékeztetett arra, hogy a volt kormányfőt valahol egy moszkvai börtönben ismeretlen okból és tisztázatlan körülmények között érte a halál.
A síremléket több miniszter, politikai és katonai vezető is megkoszorúzta.
*
Erdélyi arisztokrata családban született gróf Bethlen István 1874-ben. Tanulmányait Bécsben, Budapesten és Angliában végezte. 1901-től 1939-ig parlamenti képviselő, ezt követően felsőházi tag. 1919-ben a Nemzeti Egyesülés Pártja megalakítója, a Bécsben megalakuló Anti Bolsevista Comité vezetője. 1920-ban a magyar békedelegáció tagja. 1921–31 között miniszterelnök. Kormányfői működéséhez a Trianon utáni rendszer gazdasági és politikai konszolidációja kapcsolódik. Az 1931-ben jelentkező hitelválság hatására kénytelen volt lemondani, de továbbra is meghatározó alakja maradt a magyar politikai életnek. A második világháború alatt az angolszász orientációjú csoport legtekintélyesebb alakja volt. 1945 elején a szovjet hatóságok letartóztatták, majd a Szovjetunióba hurcolták. Ott halt meg tisztázatlan körülmények között. Hamvait 1994-ben hozták haza Magyarországra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.