Újjáéledt a Fadd-Dombori-holtág

Vészesen leromlott a kilencvenes évekre az egyre kedveltebb üdülőövezetnek számító Tolna megyei Holt-Duna-ágak vízminősége, csökkent a vízszint, eliszaposodott és elalgásodott a meder, kihaltak az őshonos madarak és állatok, pusztulásnak indultak a védett növények. A végső ítéletet az ÁNTSZ mondta ki, amikor bezáratta a strandot, mert fürdésre alkalmatlannak ítélték a víz minőségét. Már-már reménytelennek látszott a holtág sorsa, amikor a paksi atomerőmű segítségével sikerült megoldani a víz utánpótlását, és lassanként magához tért a természet.

Mayer György
2001. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem gondolták a folyók szabályozásánál a szakemberek, hogy milyen negatív hatásokat vált ki többek között a holtágak életében, ha megszűnik a természetes vízutánpótlás. Nem csak az a probléma, hogy folyamatosan apad a vízszint, hanem a meglévő víz is zavaros, koszos, algás lesz, idővel az egészségre ártalmas mértékig leromolhat. A Tolna megyei Duna-szakaszon is több holtág keletkezett a folyó szabályozásakor. Az egyik ilyen holtág a Fadd-Dombori, amely az évek alatt az egyik legkedveltebb, legfelkapottabb üdülőövezetté vált a környéken. Sorra épültek a szebbnél szebb nyaralók, hétvégi házak, vállalati üdülők, horgásztelepek, nyaranta szinte a Balatont is felülmúló élet zajlott itt. Ezt bizonyítja az is, hogy kiépítették a nemzetközi előírásoknak megfelelő kajak-kenu pályát, amelyen máig emlékezetes versenyeket rendeztek. Ám a természet évszázadok alatt kialakult rendjébe nem lehet büntetlenül beavatkozni. A kiszáradó patakok miatt folyamatosan romlásnak indult a víz minősége, teljesen megszűnt a dunaszentgyörgyi lápvilág, a mezőgazdasági művelés is veszélybe került a kiszáradó talaj miatt, és a Fadd-Dombori-holtág vize pedig már fürdésre sem volt alkalmas. Elpártoltak a turisták, az üdülőtulajdonosok, és a környező települések lakói és vezetői megkongatták a vészharangot.
A fordulat 1994-ben következett be, amikor a térség önkormányzatai összefogtak, valamint segítségükre sietett a Paksi Atomerőmű Rt. vezetése is. Az elkészült tervek szerint az atomerőmű klímaberendezéseinek hűtővizét – amelyet addig egyszerűen visszavezettek a Dunába – egy másfél kilométeres csatornaszakasz kiépítésével csatlakoztatják a paks– faddi főcsatornához, és ezen keresztül a holtágba vezetik az eddig veszendőbe menő hűtővizet. Az elképzelést az érintettek összefogásával, valamint százmillió forint befektetésével sikerült megvalósítani. A szükséges pénz egyik felét az atomerőmű, az érintett önkormányzatok és a Tolnai Dunáért Alapítvány adta össze, a másik felét pedig pályázat segítségével az állami költségvetésből kapták. A beruházás révén a holtág vizének utánpótlása mellett a környékbeli mezőgazdasági termelők is ingyen öntözővízhez jutottak.
Kocsner Antal faddi polgármester szerint az utolsó pillanatban érkezett a segítség. Mint mondta: amikor 1896-ban a belvíz rendezését megoldották, nem gondolták a szakemberek, hogy egy évszázad alatt mennyire leromlik a holtág és környékének vízhelyzete. Elkezdődött az öregedési folyamat, lecsökkent a talajvíz szintje, megszűnt a természetes vízutánpótlás. Az addigi rendszeresen visszatérő árvizek átmosták a holtágat, biztosították a lápvidék vízszintjét. Mivel ez a természet biztosította lehetőség megszűnt, fokozatosan megváltozott és kiszáradt a környék. Talán mondani sem kell, hogy az elmaradó turisták, az üdülők leértékelődése, a holtág vizének romlása egyre nagyobb riadalmat keltett az itt élőkben, hiszen a fadd–tolnai holtágrendszer Magyarország legnagyobb ilyen, mintegy ötszáz hektáros vízfelülete. A közös öszszefogással megvalósított rehabilitáció szerencsére mára láthatóan meghozta az eredményét. Megemelkedett a vízszint, újra létezik a holtág élővilága, visszatértek a madarak, nyílnak a védett virágok.
Hirmann Béla, a faddi önkormányzat területfejlesztési vezetője (korábban az üdülőhely vezetője volt) elmondta azt is, hogy az elmúlt öt évben szinte teljesen visszaállt az eredeti természet a holtágban. Amikor átadták az elkészült csatornaszakaszt, nyolc napig tartott, hogy megjelenjen az erőmű vize a kiszáradt patakban. Azóta teljesen megváltozott a holtág élete, visszatértek a turisták, fürdőzők, háztulajdonosok. Nyaranta egy-egy hétvégén 15-20 ezren látogatnak el a holtághoz, ez pedig a 4600 lakosú Fadd nagyközségben élők négy-ötszöröse. Természetesen az eddigi rehabilitációt folytatni kell, mert az egész régió vízcseréjét meg kellene oldani ahhoz, hogy véglegesen viszszaálljon a természeti egyensúly. Lényeges ez azért is, mert a holtág az ország egyik legkedveltebb horgászparadicsoma. Itt fogták ki az Európa-rekordot jelentő 98,3 kilós harcsát, de 40-50 kilós példányok rendszeresen horogra akadnak.
Természetesen a horgászok számára az atomerőmű közvetlen közelében lévő másik, 72 hektáros tórendszer (ebből 22 hektár nevelőtó) is kiváló kikapcsolódási lehetőséget jelent – tette hozzá Kováts Balázs, a Paksi Atomerőmű Rt. tájékoztatási vezetője. Mint mondta: az atomerőmű horgászegyesülete már 1977-ben, az erőmű építésének időszakában megalakult. Az eltelt évtizedek alatt komoly vonzereje lett az erőmű kerítésénél kezdődő természeti környezetnek, amely egyúttal bemutatja azt is, miként lehet az energiatermelés mellett a környezet ésszerű felhasználásával és megóvásával szórakozási és pihenési lehetőséget teremteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.