Az al-Kaida bunkere

2001. 12. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Afganisztán hegyeit mára jórészt megtisztították a bombázások. A világ legkeresettebb terrorszervezete, az al-Kaida elmenekült az országból, és úgy tűnik, hogy valahol másutt tanyázik embereivel Oszama bin Laden, a szaúdi milliárdos. A keresés folyik, és egyre szűkül a világ azon része, ahol a terror nagy szakállú messiása tanyát üthet.
A több tízezer szigetből álló Indonézia például ideális terep lenne az al-Kaidának. Az országot benépesítő emberek ugyanis jórészt az iszlám követői, és közülük sokan Mohamed próféta útjának tiszta és elkötelezett követőit látják az al-Kaida fegyvereseiben. Emellett a kétszázmilliós lakosságot mindenhol nehéz kordában tartani. Különösen a morális válságban lévő indonéz rendőrségnek és katonaságnak van feladva a lecke. Valószínű ugyanis, hogy a világ legnépesebb mozlim államának nem lenne elsőrendű célkitűzése a kis szigetek minden kunyhójába bekukkantani Oszama bin Ladent keresve. Az al-Kaidának így nem kellene tartania sem a belügyi szervektől, sem a külvilág kutató szemeitől. Ha ugyanis felmerülne a gyanú, hogy a szigetvilág egyik eldugott zugában keresett menedéket a terrorszervezet, Amerika és a hozzá csatlakozó koalíció minden bizonnyal a térség felé fordítaná tekintetét. De egy olyan háborút, mint az Afganisztán elleni volt, nagy valószínűséggel nem kockáztatnának meg. Akkor ugyanis semmi nem mosná le a nyugati országokról a „keresztes lovag” titulust, az iszlám világ képviselői pedig valószínűleg becsapva éreznék magukat, és ez a koalíció végét jelenthetné.
Emellett Afganisztán szegény, hadserege csekély, hadi felszerelése pedig elavult. Indonézia viszont gazdagnak mondható, a délkelet-ázsiai térség vezető állama. Tengernyi lakója van, és még több támogatója az iszlám 1,2 milliárd hívének személyében. Vezetése demokratikus, sőt Megawati Sukarnoputri elnök aszszony a New Yorkot ért terrortámadás után szinte azonnal Amerika első emberéhez sietett. Indonézia jóindulatára az Egyesült Államoknak abból a szempontból is szüksége van, hogy a szigetvilág bolygónk egyik legjelentősebb OPEC-en kívüli olajtermelőjeként nagy hatással lehet az olajárakra. Egy esetleges háború minden bizonnyal az olajpiacot is a feje tetejére állítaná.
Indonézia tehát biztonságban tudhatja magát. A tőle nem messze fekvő Fülöp-szigetek nemkülönben, bár szintén nem elképzelhetetlen, hogy oda menekülne Oszama bin Laden. A déli országrészben független mozlim államot létrehozni kívánó Abu Szajjaf terrorszervezetet már többször meggyanúsították, hogy az al-Kaida képzi ki a harcosait, és a hadianyagszámlát is a szaúdi pénzéből állják. De a déli Mindanao szigetén székelő Abu Szajjaf elleni csapás is a filippínók belügyeibe való durva beavatkozás lenne, akik egyébként a térség egyetlen katolikusai. Ezért valószínű, hogy a legkeresettebb terroristát egyelőre védtelenebb, diplomáciai szempontból kevésbé frekventált országokban próbálják elkapni, hogy a kecske is jóllakjon, és a káposzta, esetünkben a status quo is megmaradjon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.