Egy kis számmisztika

Mottó: „A számok nélkül a civilizáció egész épülete darabokra hullana.” (Honoré de Balzac)

Molnár Ottó
2001. 12. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívüli jelentőséggel bírtak a számok az emberiség történetében ősidők óta, s a titkaikkal foglalkozó különböző tanok – asztrológia, kabala, numerológiai, számmágia és egyéb okkult teóriák – minden kultúrában a világmindenség és az ember harmóniáját látták a számokban, amelyek ezért nemcsak értelmi, hanem érzelmi hatással is vannak ránk. Cheiro, a modern számmisztika jeles tudora mellett valamennyi okkult tárgyú mű szerzője rámutat arra, hogy minden dolognak, illetve emberi lénynek van saját száma az univerzumban. Ahogyan a születés és a halál pillanatának, úgy életünk láncszemeinek, az éveknek, a napoknak, az óráknak és a perceknek is megvan a maguk száma és jelentősége. Püthagorasz ókori görög filozófus és matematikus azt állította: a világ, a világmindenség számokon alapul, s a minket körülvevő természet tulajdonképpen csak a számok, a számszerűségek törvényei alapján meghatározott geometriai formákat utánozza.
Tekintsünk bele a hazai rekordnyereményt – a több mint egymilliárd-százötvennégymilliót – érő 8, 23, 25, 54, 79 számsor tagjainak számmisztikai titkaiba! A többjegyű számok a numerológiában mindig az egy jegyű – eredetszámoknak hívott – számok tulajdonságaira vezethetők vissza. A 23-as például az 5-ös szám misztikus rezgéstartományába tartozik.
A 8-as a Bak jegy uralkodójához, a Szaturnuszhoz kapcsolódik. Egyes arab kultúrákban ezt a számot a kétszeres tagadás számaként fogják fel, és ez a filozófiában és számmisztikában is igenlést fejez ki. A püthagoraszi bölcseletben a nyolcast egyértelműen teljes és szerencsét hozó számként tartották nyilván. A korszerű számmisztikában a sötétség után következő világosságot, a növekedést, a győzelmet, a csalódások után megvalósuló reményt jelenti. Sok középkori festményen, rajzon Fortunát gyakran olyan nyolcküllőjű szerencsekerékkel együtt ábrázolják, amelyet a szerencse istennője forgat. A 8-ast minden jelentős ősi vallásban megkülönböztetett fontosságú szerencseszámként tisztelték. Istenségeik a szent templomok nyolcadik emeletén trónoltak. Az iszlám vallás 8 mennyországot tart nyilván. A szerencsetalizmánok is gyakorta nyolcszögűek.
A 23-as (5) a Merkur bolygóhoz kapcsolódik. Cheiro szerint e szám neve: „az oroszlán királyi csillaga.” Különösen azok számára lehet szerencsés, akik bármely hónap 5-én, 14-én vagy 23-án születtek. Több számmisztikus szerint ez a tárgyilagos, a tényeket mindenekelőtt tiszteletben tartó, azokat előnyben részesítő emberek kabalaszáma is. H. Reichstein neves életszám-analitikus szerint: „a 23-as hordozói rokonaik, főnökeik támogatásával számolhatnak, sikereiket, eredményeiket többnyire szellemi tevékenység révén érhetik el.”
A 25-ös a szent számnak tekintett 5 második hatványa, emiatt sok szerencsehozó mágikus kvadrát központi helyén felleljük. Az ókorban szentnek tekintett összes páratlan eredetszám összeadásának (1+3+ 5+7+9) végeredményét is kiadja, s ez csak növelte misztériumát a számmágiában. Az ezoterikus, titkos összejöveteleken ezért is égettek 25 gyertyát. Egyes középkori keresztény tanok szerint a 25-ben az öt emberi érzék hatványozott megjelenését vélték összegződni, a 6x4+1 eredményeképpen a négy evangélista jó cselekedeteinek és az egy Istenben való hit numerologikus kifejeződését látták. Fellelhetjük a pénzrendszerek váltópénzeként az ókori Róma ser-
tertiusától a negyeddollárosig (25 centig) bezárólag. Fontos jubileumi szám (ezüstlakodalom stb.). Az ókori Babilonban a jósok bizonyos eseményekkel kapcsolatban balszeren-
csésnek tartották a 25-öt. Szerintük a hónap 5. és 25. napján nem volt tanácsos házasodni, hosszú útra kelni.
Az 54-es az ősi kabalisztikus számmágiában a DH betűpáros számértékének felel meg. A szimpá-
tiaelméletben a két szám egymás mellett párhuzamos erőként kap-
csolódik egymáshoz. Az Istár vagy Vénusz csillagban, illetve mágikus négyzetében a célvonal (7-8-9), az erővonal (1-5-9) és az anyagvonal összegeként az 54-et adja ki. Összetett számként (5+4=9) a Mars bolygóhoz kapcsolódik és elsősorban a Kos és a Skorpió jegyűeknek, valamint mindazoknak a szeren-
cseszáma, akik bármely hónap 9-én, 18-án és 27-én jöttek a világra. Az 54-es szerencseszámként még a 36, 45, 63, 72, 81 és 90-es számokkal áll rokonságban. Az őskínai jóslásban az 54. kua rövid jelentése: örök ara. A korszerű numerológiában az 54-es megjelenése arra figyelmeztet, hogy anyagi javakból, pénzből ne fektessünk be jelentős tételt, illetve, hogy üzleti ügyeinkben ne a szívünke hallgassunk.
A 79-es prímszám, vagyis csak eggyel és önmagával osztható. A számmisztikában nem tartozik a jeles számok közé. Mindkét alkotó tagja páratlan, vagyis „férfias” szám. Eredetszámaiból (7+9=16, 1+6=7) ugyancsak páratlan számot, a 7-est kapjuk. A 7-es a Neptun bolygót képviseli és általa mindazokat, akik bármely hónap 7-én, 16-án és 25-én jöttek a világra, de különösen azoknak az embereknek a száma, akik június 20. és július 31. között születtek. A Neptun egyébként szorosan kapcsolódik a Halak csillagképéhez, vagyis mindazokhoz, akik február 20. és március 20. között látták meg a napvilágot. A számmágia ősi értelmezésében a két „férfias” szám egymással feszültségokozó párost alkot. E szám megjelenése különös végzetszerűségre, illetve balesetekre vagy tervek meghiúsulására figyelmeztet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.