Hozzávetőleg 270 millió forintnyi, az állammal szemben fennálló tartozásának eltörlését kezdeményezi a debreceni önkormányzat. A tartozás a debreceni repülőtér eddig ki nem egyenlített, 220 millió forintnyi vételárhátralékából, a kamatokból, illetve használati díjakból áll össze – derült ki a debreceni önkormányzat tegnapi ülésén. A közgyűlés döntése szerint kezdeményezik a Kincstári Vagyonkezelő Szervezet (KVSZ) és Debrecen megyei jogú város önkormányzata között létrejött adásvételi szerződés közös megegyezéssel való felbontását. Felajánlanak a KVSZ jogutódjának, a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnak (KVI) egy ingatlanrészt, amelynek értéke megegyezik az elengedett kötelezettség értékével. Ezekkel egy időben kérik, hogy a KVI a nevezett ingatlanrészt ingyenes vagyonjuttatásként adja vissza a debreceni önkormányzatnak.
A debreceni önkormányzat 1994-ben 1,6 milliárd forintért vásárolta meg a repülőteret a magyar államtól. A szerződés szerint az ár felét pénzben, egyenlő részletekben, nyolc évre elosztva kellett törleszteni kárpótlási jegyben. Ez utóbbi fizetési forma előnye – azon túlmenően, hogy a szerződés megkötésekor a kárpótlási jegy névértékének 59 százalékáért forgott – az volt, hogy értékének felét az állam visszafizette.
Tavaly májusig fizette is a vételárat a debreceni önkormányzat. Ám ekkor az önkormányzat a debreceni repülőteret a sármellékivel együtt regionális repülőtérré nyilvánította, majd még 2001 őszén úgy döntött, hogy a sármellékit térítésmentesen átadja az ott illetékes önkormányzatoknak. Amint azt Kósa Lajos polgármester elmondta: mindezekből kiindulva kezdeményezte a kormánynál, hogy a hátralévő vételárat Debrecennek engedjék el, illetve a már befizetett vételárrészt fejlesztési célokra utalják vissza. Ez utóbbi célt nem sikerült elérnie.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó