A Dísz tér

Gazsó Rita
2002. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A budai Várban található hangulatos barokk paloták és polgári házak övezte Dísz tér az itt álló főőrség épülete előtti díszfelvonulásokról, őrségváltásokról kapta a XVIII. században előbb a Parádé, majd a Dísz tér nevet.
A Szentháromság térről érkező Tárnok utca és a Várnegyeden észak–déli irányban végigfutó Úri utca végén található Dísz tér a budai Vár egyik főtere volt már a középkorban is. Az akkoriban a közeli Szent György-templomról Szent György nevét viselő tér fontos események: piacok, kivégzések színhelye volt. A Várat elfoglaló törökök azután a közeli templomot orta dzsáminak alakították át, a teret így Orta Dzsámi térnek hívták. Buda visszafoglalása után mint Fő térre a város legtekintélyesebb emberei: kamarai inspektorok, várparancsnokok, arisztokraták költöztek. A későbbi Parádé, majd a mai Dísz tér elnevezés a XVIII. század második feléből, az itt álló főőrség előtti rendezvényekről kapta nevét. A középkori házakból mára csak egy-egy kapualj, boltozat és pincerész maradt, ezek felhasználásával készültek ugyanis az itt látható házak és paloták. A tér királyi palota felé eső részét, a még elhanyagoltan is tekintélyes – az 1800-as évek végén Kallina Mór és Árkay Aladár tervei alapján készült – Honvéd Főparancsnokság barokk épülete foglalja el. Az egyik oldalon, a 3. szám alatt áll a kétemeletes barokk Batthyány-palota, amelyet két középkori lakóház maradványainak felhasználásával Venerio Ceresola épített 1686-ban Wernlein István kamarai biztos számára. Ezt alakíttatta át Giessl József tervei alapján 1744-ben gróf Batthyány Lajos (a későbbi miniszterelnök névrokona). Családi címerük ma is a díszes kaput díszíti, kellemes barokk udvarának túloldalán lévő másik szárnya pedig a Dunára néz. Mellette az úgynevezett Kremsmünster-ház áll. A 6. szám alatt, a gyönyörű, finoman cizellált kapujú házban működött egykor Bösinger Ignác első helyi gyógyszertára, az Arany Egyszarvúhoz, amely később Arany Sas néven a Tárnok utca 18. alá költözött.

A Tárnok és az Úri utca közti szakaszon álló barokk ház felújításával készült el Puhói Marczibányi István copf stílusú palotája 1801-ben. A XX. század elején rombolták le, és egy oda nem illő négyemeletes bérházzal pótolták, amelynek második világháborús megsemmisülése után emelték itt a mai kétemeletes lakóházat. A 12. szám alatt kétemeletes palotát találunk, amely a XVII–XVIII. században a Salgáryaké, majd Walheim Nepomuké volt, utóbbi alakíttatta kétemeletessé, és később az Edelsheim-Gyulai család által újíttatott fel neobarokk formában. Hangulatos, kövezett belső udvara ma is jó állapotú. A 13. számú klasszicista kis családi ház homlokzatán domborművek találhatók, oroszlánfejes kapuja és lépcsőháza is klasszicista stílusú, ezt a Salgáryaktól egykor Beer József Kajetán gyógyszerész vette meg, és hosszú ideig gyógyszertár üzemelt benne. A 15. szám alatt de la Motte katonai mérnök hajdani barokkos palotájának emeleti szobáit ornamentális freskók díszítik végig, és ma többek között a Műemlékek Állami Gondnoksága működik itt. Az utolsó épület jobb felében szintén gyógyszertár áll 1688 óta, ma Arany Sas néven, míg sarki felén a Korona Kávéház üzemel. A tér közepét az 1849-es győzelem emlékére 1893-ban emelt, Zala György által készített honvédszobor díszíti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.