A Margit körút

Gazsó Rita
2002. 01. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budán 1879-ben, a Margit híd megépítése után, több közterület összevonásával jött létre a Margit körút. Névadója, miként a Margitszigetnek Árpád-házi Szent Margit, IV. Béla királyunk múlt század közepén szentté avatott leánya.
A budai körút már a rómaiak által is használt útvonal volt, amelynek jelentősége a középkorra sem csökkent, a tatárjárás előtt ugyanis a Margit híd táján lévő, rendkívül fontos dunai átkelőhelyhez vezetett. A mai Margit körutat a török hódoltság után két évszázadig Országút néven ismerték, és három külön részből állt. Felső szakasza a mai Széna tértől a Bem utcáig a Felső országút, később a Bem utcától a Török utcáig régi Fő utca, majd a Margit hídig tartó szakasza Püspök utca néven futott. Az utcaneveket 1870-ig németül, azután már magyarul is jelölték. A budai körút kiépítésének gondolatával 1874-től foglalkoztak, és a Margit híd elkészültével, 1876-ban tértek rá vissza ismét. A körút a híd budai hídfőjétől a Széna térig kiépült, amely az Attila úthoz vezetett, elkészülte után a térig tartó szakasz a Margit körút nevet kapta. Építésekor számos régi ház esett áldozatul, azonban néhány jelentős épület ma is látható. A múlt rendszer alatt Mártírok útjára „keresztelt” útvonal 1992-re kapta vissza eredeti nevét. A körút ismert épületei a 23. szám alatti budai ferences római katolikus templom és rendház, az 55. szám alatti, hosszú évtizedekig felkapott, az elmúlt években, a multiplexek előretörésével megszűnt, 1935-ben emelt Átrium Filmszínház, a 85. szám alatt, az egykori fogház helyén 1971-ben épült, mára már divatjamúlt, ám akkor modernnek számító Ipari és Kereskedelmi Minisztérium épülete, és végül az egykori ’56-os harcok helyszínén felhúzott Mammut 1 és Mammut 2 üzletházak.

A képünkön látható kisvárosias idill mára a múlté. A bal oldali, copf stílusú, 1800-ban készült egyemeletes lakóházat 1942-ben lebontották, helyére újat építettek. A jobb oldali épület sincs már meg. A templom viszont ma a Ferencesek Kapisztrán Szent Jánosról elnevezett rendjének tartományi központja. Története hosszú időre nyúlik vissza, hiszen az egykori Szentháromság elővárosban már a középkorban is állt egy Ágoston-rendi templom. Ehhez vásárolta meg 1493-ban Tamás győri és egri püspök Werner Zsigmond polgárházát, amely átalakításával hamarosan elkészül a rendház. A török uralom után, 1707-ben az ágostonosok kis templomot és kolostort építettek a régi helyén, amely 1729-től plébániával egészült ki. A mai kéttornyos barokk templom 1727–70 között Nepauer Máté, a templombelső pedig Franz Anton Maulbertsch tervei alapján készült. Röviddel ezután II. József rendelete feloszlatta az ágostoniakat, és a ferencesek a vízivárosi Szent Ferenc Sebei templom helyett megkapták a körúti épületet, amit a XVIII. század elején felújítottak és tovább bővítettek. A második világháború alatt sérült templom tornyát 1950-ben eredeti állapotában hozták helyre, és máig a ferencesek egyik tartományi központja. A Margit körút az egyik legforgalmasabb fővárosi útvonal, a Budáról a Belvárosba tartó forgalom nagy része itt bonyolódik le. Az itt élők egyik legfőbb problémája, akárcsak tíz évvel ezelőtt, a nagyfokú légszennyezettség. (G. R.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.