Bonthatják a szovjet hősi emlékművet

A budapesti V. kerület önkormányzata már hozzájárult a Szabadság téri szovjet hősi emlékmű ideiglenes elbontásához – amely a több száz férőhelyes mélygarázs építése miatt vált elkerülhetetlenné. Hátravan még a Fővárosi Közgyűlés és az Orosz Föderáció hozzájárulása, utóbbi a Külügyminisztérium garanciájára vár. Szabó János honvédelmi miniszter azonban a magyar kormány nevében megadta már azt a garanciát, amit az orosz fél kért – értesült lapunk. Időközben elkészült a Szabadság tér felszíni rendezési terve is.

2002. 01. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szabadság téren létesülő mélygarázs megépüléséhez elkerülhetetlen a szovjet katonáknak emléket állító obeliszk elbontása, enélkül ugyanis a jelenleg félkész állapotban lévő mélygarázst nem tudják átadni a nyár végén, s félő az is, hogy a földkupac beomlik, amennyiben nem folytathatók ütemezés szerint a munkálatok. Lapunk úgy tudja, hogy már elkészültek a felszíni rendezés tervei is, amely szerint a garázs feletti két utcát mentesítenék a gépkocsiforgalomtól, s kizárólag gyalogos közlekedésre lenne alkalmas. Ezen kívül a teret újra parkosítják és fásítják – közölte lapunkkal Ghyczy Emil, az V. kerület főépítésze. Mint lapunknak elmondta, a mélygarázsnak két lejárata lesz, az egyik a Nagy Imre-szobortól vezet a föld alá, a másik pedig az Arany János utcáról. A felszíni rendezési terv megvalósítását azonnal megkezdik, mihelyt megépül a föld alatti parkoló. A távlati tervek között szerepel a Szent István tér és az Erzsébet tér gyalogos összeköttetése is.
A szovjet emlékmű ideiglenes elszállítását az V. kerületi önkormányzat mellett a főváros egyik szakbizottsága is jóváhagyta, a közgyűlés azonban még nem, de ennek nem valószínű, hogy akadálya lesz. Az Orosz Föderáció nagykövetségéről azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a külképviselet egyelőre a Külügyminisztérium garanciájára vár, miszerint az obeliszk mindenképpen visszakerül eredeti formájában a helyére. Horváth Gábor külügyi szóvivő viszont úgy nyilatkozott lapunknak, hogy Szabó János honvédelmi miniszter már megadta az orosz fél által kért garanciát. Időközben a főváros városképvédelmi bizottsága felvetette azt is, hogy az emlékművön található feliratot változtassák meg, és a „dicsőség a felszabadító szovjet hősöknek” helyett a „fasizmus elleni harcokban elesett szovjet katonák emlékére” szöveg szerepeljen. Erről a módosítási javaslatról a belvárosi önkormányzat képviselő-testülete nem foglalt állást, bár információink szerint a felirat megváltoztatásához jóváhagyás szükséges a Budapest Galériától és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.