Fejlesztés a debreceni ipari parkban

A debreceni ipari parkban működő National Instruments Europe Kft. százmillió dolláros bevételt tervez 2002-re. A számítógép-vezérlő kártyát gyártó társaság újabb termékek bevezetését tervezi, amihez a gyártókapacitások bővítése mellett a létszám megduplázására is szükség lesz – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Ábrahám László ügyvezető igazgató.

2002. 01. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A texasi Austinban székelő National Instruments hoszszabb távú tervei között szerepel, hogy egy 200-250 főt foglalkoztató kutató-fejlesztő bázist hoz létre Debrecenben. Ennek előkészítéseképpen a kft. felvette a kapcsolatot a Debreceni Egyetemmel: jelenleg a kutatási témák kiválasztása folyik.
A cég a számítógép-vezérlő kártyák sorozatgyártását tavaly októberben kezdte meg Debrecenben. A hatezer négyzetméteres, öt gyártósor befogadására alkalmas üzemcsarnokot hárommilliárd forintos beruházással építették meg. A gyártás egy gyártósorral indult, amelynek beruházási értéke másfél milliárd forint. Tavaly 4,1 millió dolláros árbevételt értek el, idén viszont a 2001-ben előállított termékmenynyiség huszonötszörösét kívánják kibocsátani, az árbevételt pedig százmillió dollárra tervezik. A gyártási folyamatokat vezérlő kártyákat Austinba, illetve a társaság európai logisztikai központjába, Amszterdamba szállítják. Szintén a hoszszabb távú tervek között szerepel az is, hogy az európai logisztikai centrumot Debrecenbe helyezik, s a távol-keleti szállítások közvetlenül a gyárból bonyolódnak. A National Instruments 25 éves fennállása alatt néhány millió dollárról indulva 410 millió dollárra emelte árbevételét 2000-re. 2001-ben a számítástechnikai piacon némi megtorpanás volt tapasztalható, 2002-től azonban újabb növekedéssel lehet számolni. A dinamikus növekedés miatt 1999-ben elhatározott és 2001-ben megvalósított debreceni kapacitást három-öt éven belül teljesen ki akarják használni, ami azt jelenti, hogy a gyártócsarnokban újabb négy gépsort telepítenek, az alkalmazottak számát pedig ötszázra emelik. Ha a piaci dinamizmus tovább emelkedik, a jelenlegi gyártócsarnok alapterületét meg lehet duplázni, a gyártósorok számát tízre, az alkalmazottakét pedig ezerre emelni. Ábrahám László kérdésünkre elmondta, azért döntöttek Magyarország, illetve Debrecen mellett az amerikai beruházók, mert van képzett szabad munkaerő, elfogadhatóak a logisztikai feltételek, és nagyon vonzóak az adókedvezmények. Ez azt jelenti, hogy a cég tíz évre mentesül a társaságiadó-kötelezettség fizetése alól, és öt évig helyi adókat sem fizet. A beruházás ennek ellenére jótékony hatással van a helyi gazdaságra, hiszen az alkalmazottak után tb-t és személyi jövedelemadót fizetnek, az alvállalkozók árbevételének és ezzel adóalapjának növelésével pedig hozzájárulnak a térség adóbevételeinek növekedéseihez is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.