Hallottad, a cukros Lajosnak összedőlt a polca, a Jani pedig még a jövő héten sem nyit ki – ilyen és ehhez hasonló párbeszédeket kaphatott el az ember pénteken az új Lehel Csarnok megnyitása előtti pillanatokban. A nagyközönség kívül, a piac bejáratai előtt várakozott, ám 11 óra előtt csak az újságírókat, illetve a kereskedőket engedték be. Biztonsági őrből sem volt hiány, néhányan attól tartottak, hogy Budapest egyes ténylegesen értékes intézményei vajon védve maradtak-e ebben az időpontban. Az aggodalom azonban felesleges volt, rájöttünk, hogy ez a pálya az egyik legnépesebb foglalkoztatási ágazat ma Magyarországon. A csarnok ünnepélyes felavatásához már javában folytak az előkészületek, sorra bukkantak fel közéletünk nagy alakjai, mint például a ceremóniamester Farkasházy Tivadar, Pető Iván (SZDSZ), Doszpot Péter szocialista képviselőjelölt, az angyalföldi önkormányzat vezérkara, s nem utolsósorban Demszky Gábor főpolgármester, aki késve érkezett, s egy kicsit csúszott is miatta a program. Az ismert humorista jópofaságát, a főpolgármesteri és polgármesteri beszédeket, a csarnok méltatását azonban nem élvezhette a nagyközönség, ők ugyanis ekkor még ki voltak rekesztve. A megjelent politikusok viszont jól érezték magukat. A beszédek közben végigjárva a piacot azt lehetett tapasztalni, hogy az üzleteknek több mint fele még nem nyit ki, mivel nem végeztek a belső munkálatokkal, a berendezkedéssel. Egyes kereskedők fogadásokat is kötöttek, hogy a három szinten lévő 349 üzlet bérlői közül mennyien kezdték meg az árusítást. Volt olyan, aki harminc százalékra tippelt. Mindenesetre hatvan százaléknál jobb arányt senki nem jósolt. Tóth József szocialista polgármester lapunknak úgy fogalmazott, hogy a Westend és a MOM bevásárlóközpont esetében sem volt jobb az arány a megnyitáskor. – Abban nincs semmi különös, ha az átadásnál látni egy-egy zárt boltot, hamarosan azok is berendezkednek – mondta.
Az egyik kereskedő elárulta, hogy az őstermelők közül – akiket egyébként a piac középpontjában helyeztek el – sem tudott minden asztalbérlő megjelenni a megnyitás napján. Közülük az egyiket megkérték, hogy a hiányzó szomszédjának padjára is pakoljon zöldségeket, mert olyan csúnyán néz ki egy üres asztal. A hentesek között akadt olyan, aki a lefolyócsatorna félkész állapota miatt idegeskedett, ám kiderült: nem csak neki van oka aggodalomra, hiszen a hűtőkamra bedöglött. A biztosítékot okolják többen, ettől azonban a hús még megromlik – mondták mások. A műszaki hibát délután sikerült azonosítani és elhárítani.
– Érzed ezt a bűzt? – kérdezte az egyik árus, majd hozzátette, hogy tegnap még egy nagy kupac fekália volt látható az alagsorban az egyik folyosón, nem messze a hűtőrészlegtől. Bűz még valóban volt, meg az ürülékre utaló latyakszerű nedves lé is, de a pöcegödröt sikeresen lefedték, mint ahogy a leeresztőrendszer hibáját is kijavították. Remélhetőleg ezzel nem kell a jövőben foglalkozni – bizakodott több hentes. A megnyitás után a beözönlő tömeg hamar ellepte a Rajk László által tervezett csarnokot. Az emberek többsége nem tudta eldönteni azonnal, tetszik-e neki az új piac. Néhányan berzenkedve egy plazához hasonlították, és a rikító, élénk színösszetételt kritizálták, de voltak olyanok is, akik a jó higiénés körülményeket dicsérték, rossz példaként hozva fel a korábbi piacot. Másnap, szombaton már több bolt nyitott ki, mint az előző nap. Vásárlókból természetesen nem volt hiány.
Vidnyánszky Attila nyílt levele Dúró Dórának