Az iszlám világ békehónapja

Mikor ma hajnalban feltűnt az égbolton az újhold vékony sarlója, beköszöntött az 1422-es év Hiddzsa hónapja (dzú’l-hiddzsa). Ezekben az órákban (és már napok óta) világszerte mozlimok milliói kerekednek föl, hogy a Kába-kőtől indulva végigjárják a zarándokok útját, amely minden hithű muzulmán számára kötelező. Elkezdődött a hádzs, a nagy zarándoklat.

2002. 02. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hádzs az iszlám öt pillérének egyike. Mindenkinek, aki egészséges és anyagilag képes rá, kötelező legalább életében egyszer megtennie a hosszú utat Mekkáig, majd onnan a hagyomány szerinti szertartásos megtisztulási folyamatot követni. Mint mindig, most is felbolydult az egész iszlám világ. Afganisztánból például légihidat építettek Szaúd-Arábiáig, hogy a sokat szenvedett afgánok is részesei lehessenek az eseménynek, amelyre régóta várnak. A zarándoklat ideje ugyanis jó előre ki van számítva, a tudósok hónapok óta számolgatják a holdsarló feltűnésének várható időpontját. A csillagvizsgálókon kívül azonban a helyzet ugyanolyan, mint a nyugati világban a futball-világbajnokság vagy az olimpia idején: légitársaságok mindenkinél olcsóbb utakat ajánlanak, helybéli szállások reklámozzák magukat, valamint cégek segítenek beszerezni a kötelező áldozati állatot. Mindez persze sok pénzbe és fáradságba kerül, ezért ha valaki a neve elé bigygyesztheti a zarándoklatról számot adó „hadzsi” jelzőt, nagy tisztelet övezi.
A zarándok így megindul Mekka felé. Felölti hagyományos, két darabból álló, egyszerű fehér ruháját, az ihrámot, amellyel lelki tisztaságát jelképezi, másrészt megvédi viselőjét. Ez az időszak ugyanis Arábiában a béke hónapja, Mohamed próféta betiltotta a viszálykodást a hádzs alatt. Ezután a zarándok elutazik Szaúd-Arábiába, ha a királyság engedélyezi az utazását. A szaúdiak listát vezetnek az országokról, ahonnan zarándokok érkezhetnek a hádzsra. Minden ország számára – népesség függvényében – bizonyos számú beutazóvízumot tartanak fenn, hogy ne legyen kalamajka a szervezésben. Ennek ellenére sokan bizony nem térnek vissza az útról. Az Arab News című szaúdi lap Hajj Watch (Hádzsfigyelő) rovatában mindennap leadják a helyben meghaltak listáját, néha azonban csak „fiatal afgán férfi” vagy „öreg türkmén” megjelöléssel és útlevélszámmal. Ám nekik már megadatott az ajándék, elvégezték zarándokútjukat, így tiszta lélekkel indulhatnak Allah ítélőszéke elé.
A helyszínen, Mekkában hétszer körbejárják a Kábát, majd elvégzik az istentiszteletet. Ezután hétszer járják be a két közeli domb, Marwa és Szafá között az utat, néha futva, néha gyalogolva. Itt sokszor látni hordágyon fekvő aggastyánokat, akik utolsó erejükkel jöttek el a hádzsra, de már képtelenek felkelni. Miután ezzel végeztek, a hívek elvonulnak az onnan huszonnégy kilométerre fekvő Arafát hegyére csendes elmélkedésre, a visszaúton pedig feláldoznak egy állatot és megkövezik a sátánt jelképező sziklafalat. A szertartások valójában csak két-három napig tartanak, a nagy tömegek folyamatos érkezése miatt az iszlám világ a következő újholdig Szaúd-Arábiára figyel, és minden hívő bízik benne, egyszer saját szemével is megláthatja Mekkát, amely felé fordulva gyermekkora óta naponta ötször imádkozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.