Japán gazdasági lépés

Korrekciós gyengüléssel zártak kedden az amerikai börzék. A Dow Jones értéke 0,17 százalékkal, a Nasdaq technológiai mutató kurzusa 0,3 százalékkal értékelődött le. A spekulánsok nem hagyhatták szó nélkül a kétnapos emelkedést – mondta tegnap egy New York-i bróker, Szerinte a Conference Board által kiadott gyengülő általános fogyasztói bizalom csak ürügy volt a profitok kivételére. Nagyobb hangsúlyt fektettek a szakértők a közelgő, Irak elleni katonai offenzívára, valamint a Federal Reserve elnökének beszédére, amely mérsékelt optimizmust sugallt.

2002. 02. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmaradt az emelkedési trend folytatása a tengerentúlon a hét második kereskedési napján. A befektetőket az átfogó fogyasztói bizalom apadása rendítette meg, így az indexek minimális csökkenéssel kerültek a partvonalon túlra. A fogyasztói bizalom gyengülése felülmúlta a várakozásokat – elemzők az értékek szinten maradását várták –, így a negatív hatás elkerülhetetlen volt. A nyitáskor még optimista befektetők kora délután a Conference Board gazdaságkutató adatainak közzétételét követve vagy partvonalon kívülre léptek, vagy eladásokba kezdtek.
Az amerikai várakozások ellenére a legnagyobb ázsiai piacon, a tokiói Nikkeien a 225 vezető részvényt jegyző index 3,63 százalékot emelkedett. A japán elemzők csupán néhány napos technikai fordulatról beszéltek. A megugrás indokát a szigetország új gazdaságélénkítő, deflációs kormánycsomagjával magyarázták a szakértők. Az intézkedési csomagot, azaz a tőkeinjekciót a bankszektorban fellépő gondok megszüntetésére kívánják fordítani. A piaci elemzők szerint végzetes hiba a bankok feltőkésítése, bár a kormány szakértői szerint a pénzintézeteknek olyan feladatuk is lesz, hogy a pénzügyi problémákkal küzdő cégeket át kell alakítaniuk.
Nyugalmas napnak ígérkezett a tegnapi európai kereskedés. Itt szintén minden befektető az amerikai Fed elnökének kongresszusi meghallgatására összpontosított. Az emelkedéssel nyitó frankfurti és londoni börzékre nyomást gyakorolt a jelentős mértékű egyesült államokbeli rendelésállomány-növekedés. A befektetőket meglepte az igen kedvező hír, miszerint az év első hónapjában 2,6 százalékkal emelkedett a tartós ipari cikkek rendelésállománya. Az USA kereskedelmi minisztériuma által kiadott jelentés szerint megkezdődött a recesszióból való kilábalás, a járműipari szektor nélkül számított növekedés 1,3 százalékos lett, míg maga a járműipari rendelésállomány 5,9 százalékkal nőtt.
Amerikai idő szerint reggel tíz órakor a Fed teljhatalmú elnöke megjelent a kongresszus pénzügyi bizottsága előtt, és mérsékelt hangvételű expozét adott az amerikai gazdaságról. A befektetők már nagyon várták a nyilatkozatát. Greenspan nem túl rózsásan nyilatkozott a gazdasági állapotról, de szerinte hamar beindulhat a növekedés. Egyre kisebbek azok az erők, amelyek a recessziós irányt kialakították – mondta Fed vezetője. A hír hatására a tőzsdei kurzusok megtartották a nyitáskori javuló trendjüket, azonban nagyobb kiugrást nem tapasztalhattunk.
A magyar parketten 11 pontos emelkedéssel kezdődött a nap, amit a BUX görbéje többször felülírt, de a néhány alkalommal előforduló megugrás is csak negyvenpontos tudott lenni. A tőzsdei mutató kora délután megkezdte a landolást, és végül a csökkenő trend a BUX értékét 7947,44 pontra csúszatta vissza, amely 47,88 pontos visszaesésének felelt meg. A forgalom 5,36 milliárd forintra rúgott, amelyből az OTP–Matáv–Mol hármas szakította ki a legnagyobb szeletet. A vezető részvények sorából csak az OTP drágult, a banki papírok értéke újabb csúcsra emelkedve 21 125 forintig nőtt, majd végül 21 ezer forinton (+55 forint) zárt. Lejtmenetben volt és veszteséget termelt részvényeseinek a 17 forintot gyengülő Matáv, a nyolcvan forinttal csökkenő Mol és az ötven forinttal visszaeső Richter. A nap fénypontját a kárpótlási jegyek 3,9 százalékos emelkedése, valamint az Egis 275 forintos szárnyalása jelentette. A Molt a spekulánsok vélhetően azon hír miatt gyengítették, hogy a Nafta Polska elnöke szerint, várhatóan a jövő hét végéig sikerül döntésre jutni a gdanski kőolaj-finomító (Rafineria Gdanska) 75 százalékának értékesítése ügyében. Az MTI információja szerint a Mol is részese a tárgyalásoknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.