Lejárató kampány Franciaországban

2002. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Épp a kampány egyik legrázósabb időszakára esett Jacques Chirac francia elnök bejelentése. Most ugyanis eldőlhet, melyik jelölt fordulhat előnynyel a célegyenesbe, a jobboldali Jacques Chirac vagy a szocialista Lionel Jospin. Javában tart a hagyományos és a lejárató kampány, és új, mindent felforgató szereplő tűnt fel a francia politikai színtéren: Didier Schuller.
A volt megyei tanácsos esetleges visszatérése általános riadalmat keltett a Chirac nevével fémjelzett Tömörülés a Köztársaságért (RPR) háza táján. Schuller volt ugyanis a jobboldali párt legnagyobb korrupciós botrányának kulcsfigurája, aki a vádak elől 1995-ben a Dominikai Köztársaságba szökött, ahol a mai napig is él, nemzetközi elfogatóparancscsal a nyakában. Az előző elnökválasztás során ugyanis kiderült, hogy az RPR a közbeszerzési eljárások során a hozzájuk húzó vállalkozóknak kínált zsíros szerződéseket, és ezt egy Jacques Pasqua belügyminiszter által kreált „csapda” be is bizonyította. Schuller lelepleződött, de vele együtt az egész RPR is a mélybe kerülhetett volna, ha a tanácsos nem menekül Santo Domingóba.
A két erő versenyfutása rendkívül szoros. A jobboldal a legutolsó közvélemény-kutatások alapján csekély előnnyel vezet, a lakosság 51 százaléka Chiracra szavazna, míg 49 százalékuk Jospint támogatja. Schuller visszatérése és „kipakolása” ugyanakkor tönkreteheti az egész Chirac-féle elnökválasztási kampányt. Az RPR terveiben a minél nyugodtabb és csöndesebb választási hadjárat szerepelt, amely során a szavazók felismerhetik a Chirac-éra eredményeit. A jobboldali Alain Juppé volt miniszterelnök egyenesen úgy vélte, a Schuller-ügyet a szocialisták alkották meg a legnépszerűbb párt lejáratására. Valóban sok elemző teszi fel a kérdést, miért éppen ilyen kényes szituációban tér vissza a külföldre menekült politikus, hiszen így akár romba is döntheti volt elvbarátai terveit.
Az RPR réme – saját bevallása szerint – nem kívánja egyedül „elvinni a balhét”. Mint kiderült, Schuller a karibi szigetvilágban kiskirályként él. Most mégis hazatérne. A Le Monde-ban úgy nyilatkozott: nem azért vonult önkéntes emigrációba, hogy hét év után tönkretegye a jobboldal esélyeit, de most lett elege az örökös bűnbak szerepéből. Schuller szerint az illegális finanszírozási botrány a párt egészét érintette, sőt a legfelső vezetés is belekeveredett. Akkoriban pedig a jelenleg az Élysée-palotát ostromló Jacques Chirac volt a mozgalom első embere, így a botrányos visszatérés és Schuller magyarázatai akár az elnöki székébe is kerülhetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.