Épp a kampány egyik legrázósabb időszakára esett Jacques Chirac francia elnök bejelentése. Most ugyanis eldőlhet, melyik jelölt fordulhat előnynyel a célegyenesbe, a jobboldali Jacques Chirac vagy a szocialista Lionel Jospin. Javában tart a hagyományos és a lejárató kampány, és új, mindent felforgató szereplő tűnt fel a francia politikai színtéren: Didier Schuller.
A volt megyei tanácsos esetleges visszatérése általános riadalmat keltett a Chirac nevével fémjelzett Tömörülés a Köztársaságért (RPR) háza táján. Schuller volt ugyanis a jobboldali párt legnagyobb korrupciós botrányának kulcsfigurája, aki a vádak elől 1995-ben a Dominikai Köztársaságba szökött, ahol a mai napig is él, nemzetközi elfogatóparancscsal a nyakában. Az előző elnökválasztás során ugyanis kiderült, hogy az RPR a közbeszerzési eljárások során a hozzájuk húzó vállalkozóknak kínált zsíros szerződéseket, és ezt egy Jacques Pasqua belügyminiszter által kreált „csapda” be is bizonyította. Schuller lelepleződött, de vele együtt az egész RPR is a mélybe kerülhetett volna, ha a tanácsos nem menekül Santo Domingóba.
A két erő versenyfutása rendkívül szoros. A jobboldal a legutolsó közvélemény-kutatások alapján csekély előnnyel vezet, a lakosság 51 százaléka Chiracra szavazna, míg 49 százalékuk Jospint támogatja. Schuller visszatérése és „kipakolása” ugyanakkor tönkreteheti az egész Chirac-féle elnökválasztási kampányt. Az RPR terveiben a minél nyugodtabb és csöndesebb választási hadjárat szerepelt, amely során a szavazók felismerhetik a Chirac-éra eredményeit. A jobboldali Alain Juppé volt miniszterelnök egyenesen úgy vélte, a Schuller-ügyet a szocialisták alkották meg a legnépszerűbb párt lejáratására. Valóban sok elemző teszi fel a kérdést, miért éppen ilyen kényes szituációban tér vissza a külföldre menekült politikus, hiszen így akár romba is döntheti volt elvbarátai terveit.
Az RPR réme – saját bevallása szerint – nem kívánja egyedül „elvinni a balhét”. Mint kiderült, Schuller a karibi szigetvilágban kiskirályként él. Most mégis hazatérne. A Le Monde-ban úgy nyilatkozott: nem azért vonult önkéntes emigrációba, hogy hét év után tönkretegye a jobboldal esélyeit, de most lett elege az örökös bűnbak szerepéből. Schuller szerint az illegális finanszírozási botrány a párt egészét érintette, sőt a legfelső vezetés is belekeveredett. Akkoriban pedig a jelenleg az Élysée-palotát ostromló Jacques Chirac volt a mozgalom első embere, így a botrányos visszatérés és Schuller magyarázatai akár az elnöki székébe is kerülhetnek.
Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Ferihegyen