Hiába reménykedtek az osztrákok Stephan Eberharter férfi óriás-műlesiklásban aratott győzelmét követően abban, hogy végre beindul az aranytermelés, csalódniuk kellett, mert az utolsó két számban nemhogy nyerniük nem sikerült, még a dobogóra sem állhatott fel osztrák síelő.
Negyvenegyen feladták
A női óriás-műlesiklásban Janica Kostelic történelmet írt, hiszen korábban egyetlen alpesi síelőnek sem sikerült három aranyéremmel zárnia az olimpián. A horvát klaszszis az összetettben aratott elsőségét követően műlesiklásban, majd óriás-műlesiklásban is legyőzhetetlen volt, sőt szuperóriás-műlesiklásban (SG) még egy ezüstöt is hozzátett gyűjteményéhez. Kostelic csak tizenkilencedikként indulhatott óriás-műlesiklásban, hiszen a szakági Világkupában nem sok sikert ért el. Aztán már az első futamban kiderült, esetében felesleges a korábbi eredményeket nézni, Salt Lake Cityben számára nincs lehetetlen. A két futam alapján óriási fölénnyel – több mint egy másodperccel – előzte meg a svéd Anja Pärsont, míg a szám világbajnoki címvédője, a svájci Sonja Nef csak bronzérmes lett. Az osztrákok?
Az első futamot követően még a második helyről induló Alexandra Meissnitzer holtversenyben csak negyedikként zárt honfitársával, Michaela Dorfmeisterrel.
Maradt számukra vígasznak a záróverseny, a férfi műlesiklás, ám a nagy esélyes Benjamin Raichban is csalódniuk kellett, mert Meissnitzerhez hasonlóan éppen csak lemaradt a dobogóról, a negyedik hely azonban számára kudarc. Aligha nyugtatta meg, hogy ő legalább végigment a pályán, míg vetélytársai többségének ez sem sikerült. A rendkívül rossz, ugyanakkor nehéz pályán egymás után estek ki a versenyzők, összesen negyvenegyen (!) adták fel a viadalt, így az utolsó helyen záró Vincze Péter is 36. lehetett.
Az orosz ruletthez hasonlítható játékban a francia Jean-Pierre Vidal bizonyult a legszerencsésebbnek. Az első futamban szenzációsan szlalomozott a kapuk között, s tetemes előnyéből hét tizedet megtartott honfitársával, Amiez-vel szemben.
Rekordpárbaj a jégen
Gunda Niemann-Stirnemann távollétében (a németek háromszoros olimpiai bajnoka gyermeket vár) honfitársa, Claudia Pechstein volt a 2002-es téli olimpia női gyorskorcsolyaversenyeinek legfényesebb csillaga. Jóllehet Anni Friesinger a Világkupa-sorozatban győzelmet győzelemre halmozott, Salt Lake Cityben fejet kellett hajtani a 30. születésnapját pénteken ünneplő vetélytársa előtt.
Friesinger 1500, 3000 és 5000 méteren egyaránt esélyes volt a győzelemre, ám csak a másfél kilométeres távon nyert. Pechstein ugyanakkor előbb 3000-en volt mindenkinél gyorsabb, majd szombaton úgy osztotta be az erejét, hogy az utolsó körben nyerje meg az 5000 méteres futamot. Addig a fantasztikus világcsúcsot repesztő holland Gretha Smit részidői voltak a jobbak, ám csaknem 35 másodperc kellett neki az utolsó körhöz, Pechsteinnek, a lillehammeri és naganói győztesnek viszont csupán 32,05 mp, így világcsúcsa: 6:46,91 perc.
„Gretha 6:49 perces ideje eléggé sokkolt. Ültem a bemelegítő szoba kerékpár-ergométerén, és arra gondoltam: szép kis hidegzuhany, de azért képes vagyok nyerni!” – mesélte a győztes, aki a téli olimpiák eddigi legeredményesebb német sportolója.
A berlini születésű Pechstein harmadszor nyert ugyanazon a távon olimpiai aranyérmet – erre rajta kívül csak az amerikai Bonnie Blair volt képes (500 méteren 1988-ban, 1992-ben és 1994-ben).
Csalódottan is bronzérem
Szombaton hajnalban a férfi jégkorongtorna elődöntőjében Kanada – tanulva a svéd válogatott hibájából – nem adott esélyt Fehéroroszországnak. Csak a második harmadig volt izgalmas az összecsapás (ekkor mindössze 2-1-re vezettek), utána az egyre jobban elfáradó fehéroroszokkal szemben szinte tetszés szerint lőtték góljaikat a kanadaiak, és 7-1-re nyerve jutottak be a fináléba.
Izgalmasabban alakult az Egyesült Államok–Oroszország rangadó, noha a második harmad után már úgy nézett ki, minden eldőlt. Az amerikaiak 3-0-ra vezettek, az oroszok roppant enerváltan játszottak.
Az utolsó húsz percre aztán öszszekapták magukat, és három perc alatt két gólt lőve nyílttá tették a továbbjutást. A hajrában pillanatonként kerültek veszélybe a kapuk, de végül maradt a 3-2, és jöhetett (lapzárta után) a tengerentúli döntő.
A csalódott oroszok testvérharc során vigasztalódtak, a 3. helyért megrendezett találkozón biztosan, 7-2-re legyőzték a fehéroroszokat.
Kiderült mi kell a washingtoni tárgyalások sikeréhez
