Hírösszefoglaló
Az izraeli külügyminiszter a tíz nappal ezelőtt nyilvánosságra hozott szaúdi béketerv Jeruzsálem kérdésében megfogalmazott „hajlékonyságát” méltatva, a közel-keleti békefolyamat felújítására kínálkozó kivételes alkalom jelentőségét hangsúlyozta, bár azt is jelezte, hogy ez idő szerint irreális bármilyen közvetlen kapcsolatfelvétel Izrael és az arab monarchia vezetői között. A Párizsban tartózkodó Simon Peresz a France 2 közszolgálati tévének nyilatkozva különösen pozitívnak mondta azt a szaúdi elképzelést, amely a szent város egy részében az izraeli jelenlét fennmaradását javasolja, állást foglal amellett, hogy Kelet-Jeruzsálem egyes – ősi zsidó emlékhelyeket magukban foglaló – szektorai a rendezés után is izraeli kézen maradjanak.
A szaúdi béketervet az Arab Liga március végére összehívott csúcsértekezletén kívánják a résztvevők elé terjeszteni, és arról rendkívül kedvezően nyilatkozott az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főmegbízottja, Javier Solana is, aki tegnap Rijádban tárgyalt Abdallah herceggel.
A diplomáciai erőfeszítések közepette Izraelben nem csendesedik az erőszak. Hajnalban lelőttek egy izraeli férfit Kelet-Jeruzsálemben, míg egy palesztin Ciszjordánia északi részén, a Náblusz melletti Balata menekülttáborban vesztette életét. Három palesztin fegyverest izraeli katonák lőttek agyon egy útzárlatnál, miután rájuk támadtak.
***
Koronahercegi béketerv – meglepő reakciók. Abdallah herceg, Szaúd-Arábia de facto uralkodója (hivatalosan trónörökös) kisebb meglepetést okozott, amikor két hete egy amerikai lapnak beszámolt az általa előterjesztendő közel-keleti béketervről. Az elképzelést azonban a bejelentéshez hasonló, meglepő módon mégis komolyan vették az érintett felek. A palesztinok most láthatólag minden reményüket ebbe helyezik, az izraeli elnök kijelentette, hogy hajlandó fogadni Abdallahot Jeruzsálemben, az amerikai elnök támogatásáról biztosította a részleteiben még ismeretlen tervet, míg a térségben tárgyaló európai főmegbízott, Javier Solana azonnal Rijádba repült. A reakciók alighanem azért pozitívak, mert Abdallah az 1991-es madridi tervben lefektetett „területet békéért cserébe” elv kiterjesztését javasolja. Eszerint ugyanis Izrael az 1967-ben megszállt területek kiürítéséért cserébe nemcsak a palesztinoktól kapna békét, hanem az iszlám szent helyeit őrző Szaúd-Arábia vezetésével az egész arab világtól is. Ha a terv hivatalos javaslat szintjére emelkedik, és csodába illő módon valóban az egész arab világ helyeslésére talál, úgy a figyelem a zsidó államra szegeződik: tud-e, akar-e Izrael jelenlegi vezetése élni a valószínűleg amerikai sugallatra született javaslattal? (Z. G.)
Zelenszkijt terroristaként kell letartóztatni
