Újjászerveződik az al-Kaida

Az al-Kaida új stratégiai vezetője, Abu Zubajdah maga köré gyűjti a szétszórt tagokat és sejteket. A terroristahálózat sikeres újjászervezése esetén a CIA szerint komoly támadásokra lehet számítani az Egyesült Államokban és Európában is.

2002. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az al-Kaida új vezéralakja, a palesztin származású Abu Zubajdah már régi ismerőse a titkosszolgálatoknak. A szeptember 11-i terrorcselekmények egyik szervezője, de kapcsolatba hozható jó néhány tervezett, de szerencsére meghiúsult akcióval is. Többek között a párizsi és a szarajevói amerikai nagykövetségek ellen készült merényleteket végrehajtani. Az FBI és a CIA szerint Zubajdah elsősorban az „alvó ügynököket” szeretné mobilizálni, mivel ez több ezer fős potenciált jelentenének.
Zubajdah az egyik legveszélyesebb aktív terrorista, mostani posztját Mohamed Atiftól örökölte, aki tavaly novemberben életét vesztette az amerikai szőnyegbombázások idején. A harmincéves férfi egy triumvirátus tagja, amely közvetlenül Oszama bin Ladennek volt alárendelve. A másik két tag a „terrordoktor” Ajman Zavahiri és Szaif al Adl. Az ötvenéves Zavahiri 1998-ig az egyiptomi Iszlám Dzsihád főnöke volt, akkor szervezete fuzionált az al-Kaidával. Azóta ő az „Emír” jobb keze. Al Adl Bin Laden biztonsági főnöke. Abu Zubajdah feladatköre új tagok verbuválása és terrortámadások kivitelezése. Rendkívül óvatos ember hírében áll, az elmúlt években még fotó sem készült róla. Nagyon gyakran változtatja külsejét, több tucat útlevele van és remek kapcsolatai a világ több terrorszervezetéhez. Letartóztatása minden pénzt megérne az amerikai hatóságoknak. Ő irányította a kiképzőtáborokat Afganisztánban és a CIA szerint ismeri az összes al-Kaida-sejtet a világon. Ez a kevés és már napvilágot látott információ Zubajdahról egy algériai terroristától, Ahmed Resszamtól származik, aki 1999-ben állt amerikai bíróság előtt. Szerinte Zubajdah az afganisztáni kiképzőbázisok főnöke és az al-Kaida nemzetközi koordinátora. Külföldi kapcsolatai alapján feltételezhető, hogy kormányok is segítik tevékenységét. Útleveleit valószínűleg ezen országokban állították ki, így eredetinek számítanak, hiszen számos utazása ellenére még nem akadt fent a biztonsági rendszerek hálóján.
Pénzekkel továbbra is rendelkezik a szervezet, hiszen az amerikai támadást megelőzően aranyrudak ezreit csempészték ki Afganisztánból. A sok millió dollárt érő rudak Pakisztánon keresztül Dubaiba kerültek. Naponta 2-3 millió dollárt csempésztek át az arab bankokba, amelyben nagy szerepük volt a talibán diplomatáinak is. Mint kiderült, a szeptember 11-i támadás is részben ilyen csempészett aranyból finanszírozták. Ahogy az egyik FBI ügynök megjegyezte, ez esetben is „minden út Dubaiba vezet”.
A nyomozók célkeresztjébe került a dubai ARY-Gold cég tulajdonosa, Abdul Razzak is. A multimilliomos férfi természetesen szűkszavú, ami a talibánnal folytatott üzleteit illeti. „Mélyen vallásos ember vagyok, ám félek Allah katonáitól. Ha a talibán megrendelt nálam száz kg aranyat, 12 órán belül beszereztem nekik. Ők aztán arra használták, amire akarták” – ismerte be.
A vezetők és dollármilliók tehát továbbra is a „Bázis” rendelkezésére állnak. Washington számára viszont a legégetőbb kérdés, bár nyíltan már nem szeretik feltenni, hol van Oszama bin Laden? Az „Emír” mintha láthatatlanná vált volna. Rejtekhelyét feltételezik Pakisztánban, Iránban, ám még a grúziai Pankiszi-völgyben is. Ide a napokban megérkeztek az első amerikai elitkatonák. Feladatuk egy nagyobb akció előkészítése.

Karzai sikerei Teheránban. Kétnapos teheráni látogatását befejezve Hamid Karzai afgán miniszterelnök tegnap reményét fejezte ki, hogy a köztük meglévő vita ellenére úgy az Egyesült Államok, mint Irán is részt vesz Afganisztán újjáépítésében. Karzai kedden folytatott megbeszélést Hatami iráni köztársasági elnökkel, egyebek között az Iránba menekült kétmillió afgán helyzetéről. Irán 560 millió dolláros segélyt ígért keleti szomszédjának. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.